Śląsk Cieszyński: ekstremalna Droga Krzyżowa przejedzie wzdłuż pogranicza polsko-czeskiego

rk, Bielsko-Biała, 2016-03-11

Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy wieczorem 18 marca w kościele św. Józefa u sióstr elżbietanek w Jabłonkowie na Zaolziu w Republice Czeskiej. Trasa EDK wiedzie z Czech terenami górskimi wzdłuż granicy do Puńcowa na Śląsku Cieszyńskim.

Trasa liczy 30 km i wiedzie przez miejscowości czeskie i polskie nieopodal granicy: Jabłonków, Radvanov, Groníček, Stożek Wielki, Stożek Mały, Soszów Wielki, Przełęcz Beskidek, Czantoria Wielka, Rozdroże pod Małą Czantorią, Leszna Górna, Dzięgielów, Puńców.
Organizatorzy EDK informują, że Droga Krzyżowa przebiega w większości górskimi szlakami turystycznymi. Trasa jest trudna, przeznaczona dla osób z dobrą kondycją fizyczną. Trasa miejscami może być śliska. Pomysłodawcy EDK na Śląsku Cieszyńskim przypominają, by wziąć ze sobą najważniejsze – krzyż, najlepiej drewniany, zrobiony samodzielnie.

„Polecamy mieć na trasie mapę Beskidu Śląskiego albo aplikację mapy.cz w telefonie” – radzą.
Do Jabłonkowa na Zaolziu można dojechać samochodem lub pociągiem, przystanek docelowy Návsí (Nawsie). Z Czeskiego Cieszyna pociąg odjeżdża z dworca kolejowego o godz. 18:21, przyjazd pociągu do Jabłonkowa 18:46, albo 18:37 z przyjazdem do Jabłonkowa 18:52 (pośpieszny). Cena biletu 36 Kč – informują, przypominając, że jeżeli jest się w grupie, warto kupić bilet ulgowy – „skupinovy listek”. Msza inaugurująca EDK rozpoczyna się o 19.30.

Organizatorzy zapewniają, że po dotarciu do celu EDK będzie otwarty kościół św. Jerzego w Puńcowie, a w przykościelnej sali będzie możliwość odpoczynku i napicia się gorącej herbaty lub kawy. Zachęcają jednocześnie, by po ukończeniu EDK w Puńcowie i wypoczynku wybrać się na indywidualną pielgrzymkę do Bramy Miłosierdzia w kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook