Bp Pindel: Jezus odniósł ostateczne zwycięstwo nad każdym zniewoleniem

rk, Bielsko-Biała, 2016-03-20

Niecałe 4 miesiące przed lipcowymi Światowymi Dniami Młodzieży młodzi ludzie z Podbeskidzia uczestniczyli w diecezjalnych obchodach Niedzieli Palmowej w katedrze w Bielsku-Białej. Modlono się między innymi o światło Ducha Świętego w decyzjach podejmowanych przez młodych. Składka podczas Mszy przeznaczona zostanie na fundusz dla uczestników Światowych Dni Młodzieży zza wschodniej granicy.

Diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży rozpoczęły się kolorową procesją z palmami, która przeszła z kościoła pw. Trójcy Świętej do bielskiej katedry. Oprócz młodzieży z różnych zakątków diecezji, z palmami w rękach szli w procesji ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel oraz biskup pomocniczy Piotr Greger, a także liczni kapłani i diakoni. Na czele grupy niesiono repliki znaków ŚDM – ikony i krzyża.

W homilii bp Pindel rozważając ewangeliczny opis Męki Pańskiej, zaznaczył, że Syn Boży udaje się do Jerozolimy, by wygrać najważniejszą bitwę dla wyzwolenia człowieka – by pokonać szatana.

„Zwycięstwo Jezusa w Jerozolimie - symbolu historii zbawienia, oznacza zwycięstwo nad całym światem, nad każdym zniewoleniem człowieka, nad każdym obszarem panowania przez Złego - mówił biskup. – Wprawdzie ludzie nadal będą umierać, ale będzie głoszona Dobra Nowina, że każdy, kto uwierzy i przyjmie chrzest zostanie wyzwolony, stanie się dzieckiem Bożym. A jeżeli człowiek popełni grzech po chrzcie, to zwraca się do Zwycięzcy o przebaczenie, ażeby mieć nadzieję, że będzie żył na wieki, że będzie żył nadal, dając świadectwo wiary, dając świadectwo poprzez czyny miłości i miłosierdzia” – zaznaczył.

Podczas modlitwy wiernych młodzi ludzie modlili się m.in. za swych rówieśników na całym świecie, o światło Ducha Świętego w decyzjach przez nich podejmowanych.

Ks. Piotr Hoffmann, diecezjalny duszpasterz młodzieży wyjaśnił, że modlitewne spotkanie młodych w Niedzielę Palmową jest jednocześnie ostatnim etapem przygotowań przed ŚDM w Krakowie. „To czekanie jest coraz bliższe. Pozostaje niecałe 4 miesiące. Ta atmosfera wszystkim nam tutaj się dziś udziela. Nie zależy nam, był to kolejny event, lecz by było to spotkanie z Jezusem” – dodał.

Składka podczas Eucharystii w bielskiej katedrze przeznaczona została na fundusz dla młodzieży zza wschodniej granicy, który umożliwi im przyjazd do Polski i udział w spotkaniu z papieżem w 2016 roku. Projekt „Bilet dla Brata”, pomaga w dofinansowaniu udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie młodzieży z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Litwy, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Ukrainy i Uzbekistanu.

Na koniec wolontariusze ŚDM odczytali specjalny list-telegram do papieża Franciszka, wyrażając z jak wielką radością już niedługo, wspólnie z młodzieżą z całego świata, spotkają się z Ojcem Świętym w Krakowie.

Światowy Dzień Młodzieży, przeżywany w Niedzielę Palmową w wymiarze diecezjalnym, zainicjował Jan Paweł II w 1986 r. Papież chciał, by w Niedzielę Palmową młodzież całego świata obchodziła swoje święto w diecezjach, w łączności ze swoimi biskupami. Jednocześnie co dwa-trzy lata obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży w wybranych miastach świata. W tym roku czternaste tego typu spotkanie odbędzie w Krakowie.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook