Bielsko-Biała: Wielki Czwartek w Areszcie Śledczym

rk, Bielsko-Biała, 2016-03-25

W nabożeństwie, spotkaniu z rodzinami i rozważaniu Pisma Świętego udział wzięli 24 marca, w Wielki Czwartek, niektórzy osadzeni w Areszcie Śledczym w Bielsku-Białej. Podczas liturgii słowa w kaplicy z udziałem przedstawicieli rodzin osób przebywających w areszcie kapelan udzielił Komunii Świętej, a obrzęd umycia nóg zastąpiło pokropienie wodą święconą.

Kapelan ks. Tomasz Gorczyński podkreśla, że modlitwa i spotkanie były możliwe dzięki życzliwości dyrekcji i personelu placówki. „Obrzęd umycia nóg został zastąpiony pokropieniem wodą święconą. Podobnie jak woda z dzbana umywała nogi apostołów tak woda święcona symbolizowała obmycie przez pochylającą się nad ludźmi Miłość Chrystusa, która nie tylko oczyszcza ale też i przywraca godność człowiekowi” – wyjaśnił duchowny.

Po złożeniu życzeń spotkanie przeniosło się z kaplicy do świetlicy. „Rodzice wraz z dziećmi robili pisanki, koszyki świąteczne a przede wszystkim choć chwilę mogli pobyć razem w tym przedświątecznym czasie” – dodał kapelan.

Grupy osadzonych spotykały się z księdzem we własnym gronie. Wspólnie rozważano wielkoczwartkowe czytania, można było skorzystać z sakramentu pojednania i Eucharystii.

Do cel trafiły przy okazji teksty na temat Triduum Paschalnego, mające pomóc osadzonym w lepszym i głębszym przeżyciu świąt. „Czas świąteczny przeżywany ‘w murach’ może być niekiedy czasem szczególnej łaski, ale zawsze dla przebywających tam jest trudnym czasem i wsparcie modlitewne jest nie do przecenienia” – zauważa ks. Gorczyński, prosząc o modlitwę w intencji swoich „podopiecznych” oraz pracowników służby więziennej.

W Areszcie Śledczym w Bielsku-Białej od 2008 roku funkcjonuje kaplica dla wiernych różnych wyznań. Wcześniej niedzielna liturgia i spotkania kapelana z osadzonymi odbywały się w prowizorycznych pomieszczeniach. Kaplica powstała staraniem nieżyjącego już kapelana więziennictwa ks. Antoniego Kajzerka, który środki finansowe potrzebne do wyposażenia kaplicy zbierał w parafiach diecezji bielsko-żywieckiej, głosząc okolicznościowe kazania.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook