Bp Greger: Bóg pyta każde pokolenie: „Dlaczego szukacie Żyjącego wśród umarłych?”

rk, Kęty, 2016-03-29

„Chrystusa żywego dotyka tylko ten, kto w Niego wierzy” – do tej myśli św. Augustyna nawiązał biskup Piotr Greger podczas Eucharystii, którą sprawował w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Kętach na Podbeskidziu. W miejscu, gdzie w 1891 r. bł. Celina Borzęcka otworzyła pierwszy na ziemiach polskich dom zakonny zmartwychwstanek, duchowny zwrócił uwagę, że najsilniejszym dowodem Chrystusowego zmartwychwstania jest fakt, że On żyje i jest obecny, żyje i nieustannie działa zbawczo.

Jak zauważył biskup pomocniczy, Bóg żyjący na wieki, dla którego nie ma nic niemożliwego, staje przed każdym pokoleniem z pytaniem: „Dlaczego szukacie Żyjącego wśród umarłych?”.

„Znany niemiecki myśliciel, deklarujący się jako agnostyk, powiedział kiedyś z wyraźną ironią, że cud ożywienia umarłego - jeśli do tego naprawdę doszło, w co on jednak nie wierzy - w ostatecznym rozrachunku byłby czymś nieistotnym, właśnie dlatego, że nas nie dotyczy. Bo gdyby tylko ktoś jeden wyszedł z grobu jako żywy i na tym koniec, to w jaki sposób miałoby to nas dotyczyć?” – zauważył hierarcha i podkreślił, że Zmartwychwstanie Chrystusa wyznacza nowy porządek dotyczący losów człowieka i dziejów świata.

Biskup podkreślił, że przemiana uczniów – bardzo praktycznych, nie łatwo ulegających jakiejkolwiek egzaltacji – z wątpiących i pełnych obaw, w śmiałych wyznawców, głoszących, że Jezus żyje, gotowych ponieść śmierć w obronie tej prawdy, jest argumentem Chrystusowego zmartwychwstania. „Bez faktu zmartwychwstania narodziny chrześcijaństwa i cała historia Kościoła stają się tajemnicą jeszcze trudniejszą do wyjaśnienia niż samo zmartwychwstanie” – dodał.

Wskazał jednocześnie, że najsilniejszym dowodem Chrystusowego zmartwychwstania jest fakt, że On żyje i jest obecny, żyje i nieustannie działa zbawczo. „Taka forma obecności Jezusa domaga się z naszej strony aktu wiary, bo - jak mówił św. Augustyn - Chrystusa żywego dotyka tylko ten, kto w Niego wierzy. Wiarą chrześcijan jest zmartwychwstanie Chrystusa - to jest zasadniczy wyznacznik, który zdecydowanie odróżnia uczniów Chrystusa od innych ludzi. Wszyscy wierzą - również poganie i agnostycy - że Jezus umarł, ale tylko chrześcijanie wierzą, że On po trzech dniach zmartwychwstał” – dodał.

Duchowny przypomniał, że Wielkanoc przynosi wiernym radosną wieść o tym, że „życie jest mocniejsze niż śmierć, prawda potężniejsza niż fałsz, dobro większe od zła, miłość potężniejsza od nienawiści, sprawiedliwość skuteczniejsza od przemocy”.

Założycielkami Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek są matka i córka - Celina i Jadwiga Borzęckie. W Kętach znajduje się wybudowany przez nie klasztor. Tutaj od początku odbywa się formacja zakonna w nowicjacie oraz istnieje dzieło apostolskie, zwane kiedyś ochronką, a obecnie funkcjonujące jako przedszkole im. błogosławionej Matki Celiny Borzęckiej. W kościele świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach, we wspólnym sarkofagu, znajdują się relikwie błogosławionej siostry Celiny oraz doczesne szczątki jej córki - Sługi Bożej Matki Jadwigi.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook