Cieszyn: jutro rusza Międzynarodowy Kongres „Europasja” (zapowiedź)

rk, Cieszyn, 2016-03-30

32. Międzynarodowy Kongres z cyklu „Europasja” odbędzie się w dniach od 31 marca do 3 kwietnia w Cieszynie. Zjazdy organizowane w różnych częściach Starego Kontynentu przygotowuje stowarzyszenie „Europassion”, skupiające miejscowości europejskie, w których odgrywane są misteria Męki Pańskiej. Gospodarzem cieszyńskiej edycji jest Zespół Teatralny, ewangelizujący za pomocą swych przedstawień przy cieszyńskiej parafii św. Elżbiety.

Kongresy są okazją do prezentacji dorobku niektórych zespołów teatralnych oraz dzielenia się doświadczeniami. W tym roku gospodarzem spotkania jest Zespół Teatralny, stworzony i kierowany od ponad ćwierć wieku przez elżbietankę s. Jadwigę Wyrozumską, reżyserkę i pomysłodawczynię słynnych „Jasełek tradycyjnych” oraz niemniej popularnego, granego od 21 lat „Misterium Męki Pańskiej”.

Zakonnica, była pielęgniarka, swą przygodę teatralną rozpoczęła jeszcze w okresie postulatu. W 1974 r. wspólnie z dziewczęcą scholą zrealizowała sztukę o Bernadettcie Soubirous, a następnie o Genowefie. Wkrótce wystawiono także inscenizowaną drogę krzyżową. Wyreżyserowała oparte na tekstach Ewangelii Misterium Męki Pańskiej, a w 1987 „Gościa oczekiwanego” Zofii Kossak-Szczuckiej. Dzięki inicjatywie siostry, powstał także specjalny program poświęcony Janowi Pawłowi II.

W 2000 roku cieszyński Zespół Teatralny włączony został do „Europasji”. Zespół wziął też udział w I Międzynarodowym festiwalu „Pasja 2000” i był kilkakrotnie nagradzany m. in. laurem „Srebrnej Cieszynianki” 2001 za promocję miasta Cieszyna, nagrodą im. Wojciecha Korfantego, nagrodą biskupa Tadeusza Rakoczego - „Maksymilian 2003” oraz nagrodą powiatu cieszyńskiego w dziedzinie kultury.

Wspólnota „Europassion”, która zawiązała się w 1982 roku, skupia około 90 grup z 15 krajów, m.in. – Niemiec, Włoch, Austrii, Francji, Hiszpanii, Belgii, Polski, Czech, Węgier, Chorwacji, Finlandii, Holandii, Szwajcarii, Portugalii czy Rumunii. Każde prezentowane przez grupy misterium ma oryginalną oprawę oraz wyróżniający je styl. Niektóre są wystawiane jako przedstawienia teatralne, inne jako musicale. Część z nich ma oprawę tradycyjną, są także takie, które nawiązują do realiów współczesnego świata.

Każdego roku europejskie zjazdy odbywają się w różnych miejscach.

Cieszyńskie misterium poświęcone męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, goście kongresu zobaczą 2 kwietnia o 15.30 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Po przedstawieniu w cieszyńskim kościele św. Elżbiety biskup Roman Pindel sprawować będzie Mszę św. z udziałem uczestników spotkania.

Delegaci kongresu zamierzają nawiedzić sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze, odwiedzą były niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau, zatrzymają się w Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

32. Międzynarodowy Kongres „Europassion 2016” odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook