Kcynia: kalwaria przy Sanktuarium Krzyża Świętego odzyskuje dawny blask

jm, Kcynia, 2012-08-31

Kalwaria w Kcyni, która jest integralną częścią sanktuarium Krzyża Świętego, wygląda jak nowa. W miesiącach letnich trwały prace przy kolejnym etapie renowacji obrazów i fresków.

Całkowity koszt tegorocznych prac przy odnawianiu dwóch stacji – XII i XIII - wyniesie 69 tys. zł. Parafia otrzymała na ten cel dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 30 tys. zł oraz 10 tys. zł od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pozostałą część zobowiązań finansowych pokryje wspólnota. Jak podkreślił proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP, ks. kanonik Michał Kostecki, wszystkie zabiegi konserwatorskie zakończą się w ciągu trzech najbliższych lat.

Wykonawcą jest specjalistyczna pracownia, którą kieruje dr Solida Lim z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. To również pod jego okiem w ramach praktyk studenckich w pracach renowacyjnych uczestniczyła grupa dziewięciu studentów.

Kcyńską kalwarię wraz z klasztorem odbudowali karmelici po pożarze, który strawił miasto w 1775 r. Kalwaria zbudowana w kształcie litery „L” przedstawia stacje Drogi Krzyżowej autorstwa Antoniego Smuglewicza. Na przełomie wieków stacje były wielokrotnie przemalowywane.

Prace renowacyjne rozpoczęto w 2000 r. Przez dwa lata osuszano mury i zewnętrzne fundamenty poprzez odprowadzenie wody. Wtedy również w kalwarii i kościele zamontowano specjalne urządzenia, które izolują budynki przed wilgocią. Od 2002 r. rekonstruowano poszczególne stacje drogi krzyżowej.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook