Bydgoszcz: symbole ŚDM w katedrze i na Starym Rynku

jm, Bydgoszcz, 2016-01-13

Krzyż Roku Świętego i ikona Matki Bożej „Wybawicielki Ludu Rzymskiego” (Salus Populi Romani) nawiedziły bydgoską katedrę. Modlitwa przy nich odbyła się rownież na Starym Rynku.

W centrum miasta przy Symbolach ŚDM zatrzymali się m.in. prezydent, biskup ordynariusz, młodzi oraz mieszkańcy. Były to kolejne przystanki na trasie dwutygodniowej peregrynacji. - Chcemy w tym miejscu - na tle ratusza i katedry - w sposób oficjalny powitać znaki zbliżającego się wielkiego święta młodych, które odbędzie się w Krakowie - powiedział koordynator Światowych Dni Młodzieży w diecezji ks. dr Waldemar Różycki.

Na Starym Rynku wybrzmiał fragment Ewangelii mówiący o przykazaniu miłości. Biskup ordynariusz Jan Tyrawa podkreślił, że to właśnie miłość jest czymś najtrudniejszym. Dodał, że miłości nie można nakazać, wyegzekwować, a za jej brak karać. Przypomniał również, że miłość jest tym, co czyni człowieka absolutnym podmiotem, kimś najważniejszym. - Każdy z nas musi sam w sobie rozpoznać temat miłości. Nie uczynimy tego, jeśli nie wpatrzymy się w ten jedyny wzór miłości, jaką Chrystus objawił człowiekowi - zwłaszcza na krzyżu.

„Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”. On to uczynił. Mamy iść przez świat - tak jak ten krzyż ŚDM - głosząc jedyną prawdę, wzywając każdego, aby rozstrzygał o tej jedynej miłości, którą w sobie nosi. O miłości, której mamy uczyć się od Chrystusa - powiedział pasterz.

W sercu Bydgoszczy młodzi zaśpiewali także hymn Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni miłosierni” oraz „Barkę”. - W lipcu do Krakowa przybędą miliony młodych - najpierw do diecezji, a tym samym do tego miasta. Jednak ci dwaj pierwsi „pielgrzymi” - krzyż i ikona - są z nami już dzisiaj. Zapraszam wszystkich do spotkania z symbolami, które objechały niemal cały świat. W tej chwili są w Bydgoszczy, wkrótce odjadą do kolejnej diecezji, a w lipcu staną na spotkaniu z papieżem. Ten czas jest duchowym przygotowaniem, za które serdecznie dziękuję - powiedział prezydent Rafał Bruski.

Następnie symbole zostały przeniesione procesyjnie do bydgoskiej katedry św. Marcina i św. Mikołaja. - Spoglądaliśmy na ten krzyż za pośrednictwem przekazu telewizyjnego, inni mieli to szczęście osobistego spotkania z symbolami Światowych Dni Młodzieży. Dzisiaj te symbole są z nami i to w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia. W czasie, który uświadamia nam, że właśnie krzyż jest tym źródłem miłosierdzia. To z tego krzyża płynie do każdego człowieka miłosierdzie - powiedział proboszcz ks. prałat Stanisław Kotowski.

Ikona Matki Bożej została wniesiona do najstarszej świątyni miasta przez stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. - Tyle rąk dotykało tych symboli, tyle osób przy nich się modliło, tyle powierzało swoje życie Jezusowi. Dla wielu pokoleń Polaków są znakiem troski i opieki samego św. Jana Pawła II. Papież pokazał światu, że Kościół wciąż pragnie otwierać się na młodych, chce ich słuchać - zakończyła stypendystka Agata Piasecka.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook