Bydgoszcz: przedszkolaki przy symbolach Światowych Dni Młodzieży

jm, Bydgoszcz, 2016-01-13

„On umarł z miłości do nas. Bo chciał, byśmy poszli do nieba” - tak mówiły dzieci, które modliły się przy Krzyżu Roku Świętego i ikonie Matki Bożej „Salus Populi Romani”, peregrynujących po diecezji bydgoskiej.

Szczególnym spotkaniem było czuwanie z udziałem najmłodszych z Katolickiego Niepublicznego Przedszkola św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy. Zostało ono zorganizowane w ramach odwiedzin symboli Światowych Dni Młodzieży w parafii św. Jadwigi Królowej. - Mówiąc o krzyżu w życiu dziecka, nawiązujemy do krzyża w całym życiu człowieka, ponieważ od samego początku nasze życie jest zmaganiem. Jest naznaczone krzyżem, który prowadzi nas do zmartwychwstania. I gdy rodzice odpowiedzialnie wychowują swoje dzieci, to w ten cały proces wpisany jest krzyż. Wpisane jest wymaganie dobra i miłości. Z kolei dobro w naszej skażonej naturze wymaga poświęcenia i ofiarowania swojego życia temu, który na krzyżu pokonał śmierć i dał nam perspektywę miłości - powiedział proboszcz ks. kanonik Tomasz Cyl.

Zanim dzieci spotkały się z wyjątkowymi symbolami, zostały na ten moment dobrze przygotowane. - Rozmawiamy dzisiaj o krzyżu. Czym ten krzyż jest? - pytała najmłodszych wychowawczyni Paulina Kryś. - Krzyż jest znakiem miłości - powiedział Ignacy. - A czyjej miłości? - Maryi, która urodziła dzieciątko - dodał Michał. - A co z tym dzieciątkiem potem się działo? Co ten krzyż oznacza? - pytała dalej Paulina Kryś. - Że Pan Jezus na nim jest - dodał Jakub. - A dlaczego jest na tym krzyżu? - Bo ludzie w niego nie wierzyli - stwierdził Michał.

Wychowawczyni zadała kolejne pytanie: kim jest Matka Boża, poza tym, że urodziła Pana Jezusa? - Jest bez grzechu - powiedziała jedna z dziewczynek. - Jest niepokalanie poczęta - dodały pozostałe dzieci. - Czyli Maryja od początku była zawsze czysta, uczciwa, szczera i dzięki temu mogła urodzić Jezusa. Z kolei Pan Jezus też był taki i dzięki temu, że umarł na krzyżu, możemy pójść do nieba - zakończyła Paulina Kryś. - Rodzice, wybierając nasze przedszkole, decydują się na to, aby te tematy były dziecku bliskie. Wchodząc do nas, widać krzyż, który jest wyeksponowany na pierwszym miejscu. Ma on dzieciom, rodzicom oraz wychowawcom przypominać o tym, Kto w tym przedszkolu jest najważniejszy - powiedziała Cecylia Talaczyńska.

Dyrektor placówki podkreśliła, że dzieci od najmłodszych lat dowiadują się o Bogu, Jezusie, który cierpiał na krzyżu. Cecylia Talaczyńska wskazała również na wizerunek Matki Bożej w symbolu Światowych Dni Młodzieży. - Jest on najbliższy dziecku. Przecież od chwili poczęcia dziecko jest pod sercem matki. Mama jest dla niego ukochaną osobą. Dzieci w przedszkolu mają świadomość, że Matka Boża jest po tej ziemskiej drugą mamą - zakończyła dyrektor przedszkola.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook