Bydgoszcz: nabożeństwo ekumeniczne z symbolami ŚDM

jm, Bydgoszcz, 2016-01-19

Biskup ordynariusz Jan Tyrawa przewodniczył nabożeństwu ekumenicznemu, które odbyło się w bydgoskim kościele NMP z Góry Karmel. Przedstawiciele wspólnot chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Kościoła rzymskokatolickiego spotkali się w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Podczas nabożeństwa były obecne symbole Światowych Dni Młodzieży - krzyż oraz ikona Matki Bożej. - To, co moglibyśmy nazwać duchem ekumenizmu, czyli duchem zbliżenia - bo trudno mówić o pojednaniu, już się dokonuje. Dzisiaj inaczej spoglądamy na siebie niż dwadzieścia lat temu. Jeżeli tak jest, ukazuje to sens tego naszego działania. Na pewno jesteśmy świadkami zrozumienia, zbliżenia, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy trzeba działać razem - podkreślił.

Na terenie diecezji bydgoskiej zaplanowano w sumie cztery spotkania modlitewne, zaś uczestnikom towarzyszyło hasło: „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana” (por. 1 P 2,9), zaczerpnięte z 1 Listu św. Piotra. - 1050. rocznica chrztu Polski wskazuje na fundament jedności. Chrzest, który wzajemnie uznajemy, prowadzi nas do pustego grobu, gdzie niewiasty, a potem uczniowie odkrywają, że Pan zmartwychwstał. Ogłaszać wielkie dzieła Boże to przede wszystkim żyć radością zmartwychwstania i w tej perspektywie przeżywać także swoje chrześcijańskie powołanie. Towarzyszą nam symbole Światowych Dni Młodzieży. Krzyż także jest znakiem jedności. Pragniemy się modlić o dar jedności jeszcze głębszej aniżeli ta, która istnieje - dodał proboszcz bydgoskiej parafii NMP z Góry Karmel oraz referent do spraw ekumenizmu w diecezji bydgoskiej ks. Krzysztof Panasiuk.

Przewodniczący Pomorsko-Kujawskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. Janusz Olszański podkreślił, że wszyscy są zaproszeni, wezwani ku temu, aby wspólnie złożyć świadectwo o tym, co Bóg w Jezusie Chrystusie dla nas uczynił i nadal czyni. - Rozumiemy, że to, co jest tym szczególnym i chwalebnym dziełem Bożym, nie zostało dokonane tylko w przeszłości. Dokonuje się również dzisiaj, kiedy ludzie przyjmują Jezusa Chrystusa do swojego serca i stają się rzecznikami tego dobra, które za Jego pośrednictwem trafiło do ich serc i życia. Kierując się słowami 1 Listu św. Piotra chcemy podkreślić, że każdy wierzący człowiek, każdy chrześcijanin ma coś do zaoferowania innym - dodał proboszcz parafii ewangelicko-metodystycznej Opatrzności Bożej w Bydgoszczy.

Do udziału w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan zostali zaproszeni zwłaszcza ludzie młodzi, a także członkowie organizacji i stowarzyszenia katolickich diecezji bydgoskiej.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook