Bydgoszcz: w katedrze odbyło się „Kolędarium Polskie”

jm, Bydgoszcz, 2016-01-20

Kolędy pisane przez więźniów politycznych od czasów Powstania Listopadowego do „Solidarności” zabrzmiały w bydgoskiej katedrze. Koncert „Kolędarium Polskie” był opowieścią o miłości do Polski, do wolnej ojczyzny.

Widowisko było przede wszystkim zaproszeniem do wspólnego śpiewania kolęd patriotycznych. - Zawsze podczas tego spotkania, które ma już swoją tradycję w naszym mieście, widzowie śpiewają wraz z wykonawcami i nie kryją łez. Mogą współuczestniczyć w polskim kolędowaniu, które śmiało można nazwać najwspanialszą lekcją patriotyzmu. Teksty kolęd pisali polscy patrioci, którzy w cudzie Bożego Narodzenia chcieli widzieć nową Polskę - powiedział Marian Wiśniewski, który wraz z Marzeną Matowską są twórcami scenariusza oraz reżyserami widowiska.

To opowieść o najtrudniejszych dla Polaków chwilach - ich płonnych nadziejach na odzyskanie wolności, która wciąż musiała czekać, powstańcach - tułaczach, zesłańcach na Sybir, żołnierzach nucących kolędy w okopach i legionistach. Także o marzycielach chcących budować szklane domy i nękanych przez Niemców warszawskich powstańcach. - Jakże wzruszająco brzmi gorzka prawda o latach terroru, odwilży, 1956, 1968, 1970, 1980, 1981 i o kolędach „śpiewanych w polskich więzieniach dla Polaków” - dodał.

Przed publicznością w bydgoskiej katedrze wystąpili: Chór Bazyliki Królowej Męczenników „Fordonia” w Bydgoszczy pod dyr. Mariana Wiśniewskiego i Michaliny Spychalskiej, Chór „Cantus Cordis” parafii św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy pod dyr. Janusza Sierszulskiego, Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie” z Bydgoszczy pod kier. art. Izabeli Grochowskiej, Zespół Pieśni Dawnej „Fresca Voce” Młodzieżowego Domu Kultury nr 5 w Bydgoszczy pod dyrekcją Michaliny Spychalskiej i zespół muzyczny pod kierownictwem Mariana Wiśniewskiego wraz z solistami Michaliną Spychalską (sopran) i Januszem Sierszulskim (baryton) oraz aktorami Katarzyną Chmarą i Adamem Gajewskim. Organizatorem koncertu było Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook