Bydgoszcz: obchody 96. rocznicy powrotu miasta do macierzy

jm, Bydgoszcz, 2016-01-20

„Codzienność człowieka układa się w pewien uporządkowany ciąg, któremu zawdzięcza obecną sytuację, wszystko to, co udało się osiągnąć” - mówił w katedrze biskup ordynariusz Jan Tyrawa. W Bydgoszczy świętowano 96. rocznicę powrotu miasta do macierzy.

W homilii biskup ordynariusz przypomniał, że w życiu człowieka mają miejsce takie wydarzenia, które są absolutnie od niego niezależne. Sytuacje, nad którymi nie ma on żadnej władzy i które spadają na niego w sposób często zupełnie nieoczekiwany. - Gdybyśmy zdobyli się na wnikliwą analizę naszej historii, dostrzeżemy, że niejedno ze zdarzeń, które ją tworzą, spadło na nas nagle, budząc lęk i przerażenie, przekreślając dotychczasowe plany życiowe. Jednak z perspektywy czasu okazały się one być czymś dobrym, wpisującym się w logikę naszego życia, w logikę naszej historii - mówił.

Pasterz diecezji dodał, że dzięki takim sytuacjom codzienność człowieka układa się w pewien uporządkowany ciąg, któremu zawdzięcza obecną sytuację, wszystko to, co udało się osiągnąć. - Musimy zatem postawić sobie pytanie, czym są te zdarzenia, jakie jest ich źródło, racja, przyczyna? - pytał biskup ordynariusz Jan Tyrawa. - Zapewne wielu nad tego typu doświadczeniami w ogóle się nie zatrzymuje. A trzeba jasno podkreślić, że w życiu nie ma przypadków. W takich sytuacjach stajemy wobec tajemnicy. Wobec rzeczywistości, która jest właśnie od nas niezależna. W historii narodu, także miasta Bydgoszczy, były takie chwile, kiedy wydawało się, że stajemy przed murem nie do przebicia. A jednak rodziła się nadzieja, która później się zrealizowała. Dzisiaj, jeśli chcemy tworzyć społeczność miejską, wiejską, narodową, państwową, musimy zbudować najpierw samych siebie. Mamy mieć świadomość nieustannego stawania wobec tajemnicy. I od nas zależy, jakiej udzielimy odpowiedzi - powiedział.

Dzień 20 stycznia 1920 roku otworzył nową kartę w dziejach miasta. Do grodu nad Brdą powrócił ojczysty język, polska administracja i wojska, które bydgoszczanie witali na Starym Rynku. - Powinniśmy zawsze pamiętać o tym, że Polska nie zawsze była na mapie. Powinniśmy szanować to, że jesteśmy krajem, który sam o sobie może decydować. Trzeba wierzyć, że ciężkie czasy nie powrócą, a przy tym jednocześnie szanować to, co dzisiaj mamy - powiedział prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
Dzień odzyskania niepodległości przez Bydgoszcz jest związany z osobą pierwszego prezydenta Jana Maciaszka, który 19 stycznia 1920 roku przyjął z rąk niemieckiego burmistrza Bromberga władzę cywilną.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook