Złotów: zakończenie peregrynacji symboli ŚDM w diecezji bydgoskiej

jm, Bydgoszcz, 2016-01-22

Około sześćdziesięciu miejsc w diecezji bydgoskiej nawiedziły symbole Światowych Dni Młodzieży. Dwutygodniowa peregrynacja była duchowym przygotowaniem do lipcowych spotkań w diecezji oraz w Krakowie.

Eucharystie, czuwania, spotkania modlitewne zorganizowano w parafiach, szpitalach, hospicjach, szkołach, a także na uczelni. Krzyż Roku Świętego oraz ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani” zostały przekazane w Złotowie delegacji z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Cenna inicjatywa narodziła się w Niedzielę Wielkanocną, 22 kwietnia 1984 roku, kiedy to św. Jan Paweł II dokonał zamknięcia Drzwi Świętych. Chwilę później przekazał młodzieży Krzyż Roku Świętego. Od 2003 roku kolejnym symbolem Światowych Dni Młodzieży jest również ikona Matki Bożej. Obraz Matki Bożej „Salus Populi Romani” należy do najbardziej czczonych wizerunków Maryi we Włoszech. - Podczas peregrynacji doświadczyłem wielkiego działania samego Boga, Jego łaski. Ludzie przychodzili przed krzyż i ikonę często z ciekawości, a wychodzili z załzawionymi oczami - powiedział koordynator diecezjalny Światowych Dni Młodzieży ks. Dariusz Białkowski.

Kapłan razem z ks. dr. Waldemarem Różyckim przez dwa tygodnie koordynowali przebieg wszystkich spotkań. - Są sytuacje, o których nie mogę mówić. Jednak ogromne wrażenie zrobiło na mnie spotkanie w Zakładzie Karnym w Potulicach, kiedy 80 osób na pożegnanie zaśpiewało „Boże, coś Polskę”. W bydgoskim Centrum Onkologii chorzy podchodzili i przytulali się do krzyża. Były to mocne momenty, które pokazały, że Bóg pamięta o człowieku. Wierzę, że peregrynacja zaowocuje również w parafiach, gdzie będzie się więcej mówiło o Światowych Dniach Młodzieży, co przełoży się także na zaangażowanie wiernych - dodał ks. Białkowski.

Symbole zostały pożegnane w złotowskiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na pożegnanie odbyła się Eucharystia pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Jana Tyrawy, a także czuwanie przygotowane przez miejscową młodzież. - Młodzi, mając świadomość, ilu ich rówieśników na całym świecie trwało przy tym krzyżu i ikonie, czują wielką siłę i zjednoczenie. Nie wstydzą się Boga. Przygotowując się do Światowych Dni Młodzieży, na pewno dostrzegają potęgę płynącą z chrześcijaństwa - powiedział ks. Adrian Piecuch MSF, pracujący na co dzień z młodymi w złotowskiej wspólnocie.

- Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży są dla mnie czasem umacniania wiary. Poza tym sama świadomość, że spotkam Ojca Świętego oraz ludzi innych narodowości jest czymś niesamowitym. Odliczam dni do tego wydarzenia - powiedziała Justyna Massel ze Złotowa.

Krzyż oraz ikona zostały przekazane delegacji z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, której przewodził diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Andrzej Zaniewski. - Peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży jest na pewno kolejną szansą na ewangelizację młodych. Chcemy, aby przygotowania, jak i samo wydarzenie ŚDM były wyłącznie narzędziem rozbudzania duszpasterstwa młodzieży w naszych parafiach - podkreślił koordynator Światowych Dni Młodzieży w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Peregrynacji towarzyszyła również „Diecezjalna Sztafeta Modlitwy” za Światowe Dni Młodzieży. Diecezja bydgoska została do tego zadania nominowana przez archidiecezję gdańską.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook