Bp Tyrawa: życie konsekrowane ma być szczególnym świadectwem życia wspólnotowego

jm, Bydgosz, 2016-02-02

W bydgoskiej katedrze zakończono obchody Roku Życia Konsekrowanego w diecezji bydgoskiej. Eucharystii w święto Ofiarowania Pańskiego, w której uczestniczyli przedstawiciele wspólnot i zgromadzeń zakonnych, przewodniczył biskup Jan Tyrawa. Jak mówił, "życie konsekrowane ma być szczególnym świadectwem życia wspólnotowego".

Pasterz diecezji w swojej homilii nawiązał do niedawnego spotkania papieża Franciszka z siostrami zakonnymi oraz zakonnikami. - Ojciec Święty odłożył przygotowane wcześniej przemówienie i zwrócił się do wszystkich tak bardzo prosto, od serca. Dużą część swego przesłania poświęcił posłuszeństwu. Wskazał na Jezusa, jako na wzór posłuszeństwa. To mnie uderzyło, a zarazem zrodziło pytanie, dlaczego akurat ten temat został teraz podjęty? - pytał.

Biskup Jan Tyrawa dodał, że w ten sposób zostało zauważone bardzo niepokojące zjawisko, jakie charakteryzuje m.in. życie mieszkańców Europy, ich codzienność. To indywidualizm. - Dzisiaj zabiega się nadzwyczaj mocno o autonomię człowieka. Szuka się dla indywidualizmu właściwego sobie wyrazu, jakby to było dla nas najważniejsze. Posłuszeństwo jest takiej postawy całkowitym zaprzeczeniem - stwierdził.

Hierarcha podkreślił, że w ten sposób jednak gubi się odpowiedzialność za wspólnotę, w której przebywamy. Z tego powodu - według ordynariusza - można mówić m.in. o rozbitych małżeństwach i poważnym kryzysie rodziny w chrześcijańskim świecie, ponieważ indywidualiści nie potrafią odnaleźć się we wspólnocie. Kolejnym niebezpiecznym zjawiskiem, na które zwrócił uwagę pasterz diecezji bydgoskiej, jest samotność. - Wiele osób pragnie być singlami, nie umiejąc się odnaleźć w życiu społecznym, rodzinnym, wspólnotowym - dodał.

Dlatego zdaniem pasterza diecezji bydgoskiej, warto postawić pytanie: skąd biorą się wszystkie problemy, jakie przeżywa Europa czy cały świat chrześcijański? - Jeśli Ojciec Święty akcentuje przymiot posłuszeństwa, to w tle zauważa to wszystko, z czego wyrasta wspomniany problem - człowiekowi brakuje norm i wartości, na których jest on zdolny dopiero zbudować wspólnotę. Papież podkreśla to w trosce o to, aby życie konsekrowane stało się szczególnym świadectwem życia wspólnotowego, gdzie nie potrzeba mówić o posłuszeństwie, ale o świętości, autorytecie, lojalności - zakończył.

Na całym świecie żyje obecnie około 950 tysięcy, a w Polsce około 35 tysięcy osób konsekrowanych. - Rok Życia Konsekrowanego był okazją, by jeszcze bardziej zbliżyć się do Boga i z odnowioną ewangeliczną pasją, bez lęku spojrzeć w przyszłość - powiedział diecezjalny referent ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego ks. Karol Hołubicki CM ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego á Paulo.

Na terenie diecezji posługuje ok. 100 sióstr zakonnych oraz ok. 90 kapłanów i kilku braci zakonnych. W ostatnim roku przybyło nowe zgromadzenie Sióstr Służebnic Prawdy Bożej, które podjęły posługę w Domu Księży Emerytów Diecezji Bydgoskiej.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook