Ks. Chudziński: sakrament namaszczenia chorych jednym z najpiękniejszych darów Kościoła

jm, Bydgoszcz, 2016-02-09

„Od wczesnego chrześcijaństwa sakrament namaszczenia chorych jest jednym z najpiękniejszych darów Kościoła” - powiedział KAI kapelan Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy ks. Leszek Chudziński.

Duszpasterz chorych i służby zdrowia zachęca wszystkich, aby korzystać z sakramentu namaszczenia chorych i nie kojarzyć go tylko z tym, co ostateczne. - Chrystus jest największą podporą i najlepszym lekarzem ciał i dusz ludzkich - powiedział.

Ksiądz Leszek Chudziński podkreślił, że sakrament ten przynosi cierpiącemu przede wszystkim ulgę. Również nadzieję, która wzmacnia jego wiarę, a także daje pokrzepienie sił w chorobie. - Jest to wielki dar Kościoła. Szkoda tylko, że czasami niewłaściwie przyjmowany i pojmowany. Niestety, w świadomości wielu osób pojawiło się szkodliwe myślenie, że jeśli ksiądz przychodzi do kogoś, udzielając sakramentu namaszczenia chorych, jego godziny są policzone. To rozmija się z prawdą i sensem tego sakramentu, który ma przecież chorego podźwignąć. Są jednak i takie osoby - co mnie ogromnie cieszy - które same wyciągają ręce, prosząc o sakrament. Budzi to we mnie radość, bo ci cierpiący pojmują sens tego sakramentu, jego miejsce w chorobie i życiu.

Asystent Stowarzyszenia Centrum Ochotników Cierpienia Diecezji Bydgoskiej jest od wielu lat świadkiem niezliczonej ilości cudów. - Spotykam pacjentów, którzy, będąc w bardzo ciężkim stanie, po przyjęciu sakramentu poczuli się lepiej. Widzę także wielką siłę modlitwy wstawienniczej do św. Ojca Pio. Gdybym miał więcej czasu, usiadł i spisał wszystkie uzdrowienia, jakie dokonały się za przyczyną sakramentu namaszczenia chorych i za wstawiennictwem tego świętego, oczywiście przez Bożą Miłość, powstałaby gruba księga - stwierdził.

Ksiądz Chudziński zwrócił uwagę na jeszcze jeden dar, jakim jest Światowy Dzień Chorego. Ustanowił go św. Jan Paweł II. Ojciec Święty na obchody tego czasu wyznaczył wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes, które przypada 11 lutego. - Warto z tych chwil korzystać, zwłaszcza w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia. Każdemu choremu potrzebne jest właśnie miłosierdzie, ta praktyczna miłość, zarówno w zakresie duchowym, jak i zewnętrznym - powiedział.

Diecezjalny duszpasterz chorych zauważył, że „przedłużeniem” Światowego Dnia Chorego może stać się wielka katecheza na temat istoty sakramentu namaszczenia chorych. Kapłan zaprosił również wszystkich do udziału w modlitwach, które odbędą się m.in. w katedrze, szpitalach oraz hospicjach.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook