Bydgoszcz: trwa różaniec o Polskę wierną Chrystusowi i pokój na świecie

jm, Bydgoszcz, 2016-02-10

Przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich, a także osoby indywidualne są zaproszone do udziału w inicjatywie „Różaniec o Polskę wierną Chrystusowi i pokój na świecie”, jaka została zapoczątkowana w Bydgoszczy.

Całoroczna modlitwa to pomysł Albina Zielińskiego przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi w Polsce. Jest on od wielu lat zaangażowany m.in. w organizację bydgoskich Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. – Oczywiście nie proponujemy modlitwy zamiast działania. Mam na myśli ludzi, którzy rządzą naszym krajem na różnych poziomach - krajowym, regionalnym i miejskim – podkreślił.

Albin Zieliński dodał, że przykłady z minionych wieków mówią wręcz dobitnie o sile modlitwy, zwłaszcza różańcowej, dzięki której rozwiązywano na świecie wielkie problemy. – Wystarczy wspomnieć chociażby bitwę morską pod Lepanto pomiędzy Imperium Osmańskim a Ligą Świętą (związkiem państw katolickich organizowanym w Europie przez papieży). Jedna z najkrwawszych bitew morskich w dziejach świata została zakończona zwycięstwem chrześcijan – podkreślił.

Wspomniane zwycięstwo Ojciec Święty Pius V przypisał wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny i w 1572 roku dzień 7 października ogłosił świętem Matki Boskiej Zwycięskiej. Rok później zostało ono zmienione przez papieża Grzegorza XIII na święto Matki Boskiej Różańcowej. – Naszą modlitwę, a także wiele postów, rozpoczęliśmy w 2015 roku. Wierzymy, że nasza Ojczyzna bardzo potrzebuje naszej modlitwy. Dlatego wciąż do niej zachęcamy – stwierdził Albin Zieliński.

Pomysłodawca przywołał również postać jednego z największych Polaków – św. Jana Pawła II. – Ile razy Ojciec Święty pokazywał nam, że przy pomocy różańca można rozwiązać problemy, które często nas przerastają. Wobec wielorakich zagrożeń Polski dość powszechne jest przekonanie o konieczności modlitwy, nad tworzeniem dobrej atmosfery do dialogu w Polsce i w świecie. Myślę, że należy modlić się o Polskę wierną Chrystusowi. Ponieważ wierność ponad tysiącletniej tradycji chrześcijaństwa stanowi fundament, na którym budujemy nasz wspólny dom. Także modlitwa w rodzinie jest pierwszym krokiem w budowaniu pokoju w świecie – dodał Albin Zieliński.

Różaniec rozpoczyna się w każdą środę zawsze o godz. 18 w bydgoskiej świątyni akademickiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Gdańskiej 2, nazywanej „klaryskami”. Modlitwa jest organizowana przy współudziale Archikonfraterni Literackiej im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bydgoszczy. Bractwo liczące sobie już 509 lat założyło swój dom w grodzie nad Brdą w 1982 roku.

Zgłoszenia grup minimum od 3 do 5 osób, które zachcą włączyć się w inicjatywę można zgłaszać telefonicznie pod numerem 509 848 201 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej albinziel@o2.pl.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook