Górka Klasztorna: trwają przygotowania do Misterium Męki Pańskiej

jm, Górka Klasztorna, 2016-02-19

W Górce Klasztornej trwają przygotowania do tegorocznego Misterium Męki Pańskiej. Na wydarzenie, które jest odgrywane już od 33 lat zapraszają Misjonarze Świętej Rodziny.

W Górce Klasztornej znajduje się najstarsze polskie sanktuarium, gdzie Maryja objawiła się pasterzowi w 1079 roku. Dzisiaj miejsce to znane jest z cudownego obrazu oraz studzienki, w której woda, z chwilą ukazania się Maryi, nabrała cudownych właściwości. Jego opiekunami od 1923 roku są Misjonarze Świętej Rodziny.

Na przestrzeni dziejów ojczyzny, przeciwnicy Boga i kultu maryjnego wielokrotnie starali się wymazać to miejsce z kart historii, wymazać pierwsze ślady kultu Maryi i wiary Polaków. Tak było w okresie protestantyzmu, w czasie najazdu Szwedów, w czasach zaborów, czy też podczas II wojny światowej, kiedy to w Górce Klasztornej stworzono obóz zagłady dla duchowieństwa, okolicznych mieszkańców i jeńców angielskich.

W listopadzie 1939 roku hitlerowcy zamordowali 5 kapłanów i 25 braci zakonnych z góreckiego klasztoru. - Wielokrotnie skazywano tu Boga i Jego wyznawców, wielokrotnie doświadczano to miejsce cierpieniem i krzyżem. Aby uczcić męczeństwo Polaków, postanowiono w Jubileuszowym Roku Odkupienia (1984) po raz pierwszy przedstawić Misterium Męki Pańskiej.

Początek temu niezwykłemu wydarzeniu dał ks. Jan Czekała MSF, który sam wielokrotnie wcielał się w postać Chrystusa. Od tamtej pory każdego roku, w okresie Wielkiego Postu, odgrywane jest to misterium na otwartym powietrzu, na terenie sanktuarium. Jest ono oparte na Ewangelii oraz dziele Romana Brandstaettera „Jezus z Nazaretu” - powiedział reżyser ks. Jan Tetzlaff MSF.

W całe Misterium zaangażowanych jest ponad stu parafian z Walentynowa, Wiktorówka, Piesna i Rataj, gdzie cała parafia liczy zaledwie 640 osób. Warto dodać, że wszyscy grający w misterium to amatorzy, głównie miejscowi rolnicy. W rolę Jezusa wciela się tradycyjnie kapłan - tym razem ks. Marek Gubernat MSF.

W tym roku misterium będzie odgrywane 12, 13, 19, 20 marca. Każdorazowo rozpoczyna się ono Mszą św. o godz. 14, a kończy ok. godz. 17. Szczegóły na www.gorkaklasztorna.com.

Komentarze (1)

Marzena

11 miesięcy temu

Bardzo poruszające widowisko,bardzo mnie wyruszyło.

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook