Bydgoszcz: odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą ks. prałata Stefana Brylla

jm, Bydgoszcz, 2016-02-21

Z udziałem parafian i mieszkańców Bydgoszczy w kościele Przemienienia Pańskiego odbyły się uroczystości, w czasie których osłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą ks. prałata Stefana Brylla, pierwszego proboszcza, budowniczego świątyni, wielkiego krzewiciela ekumenizmu oraz patriotyzmu.

Tablica przedstawia sylwetkę kapłana w ornacie na tle kościoła. Widnieje na niej również napis: „Ks. Prałat Stefan Bryll budowniczy kościoła, pierwszy proboszcz parafii w latach 1983-2007”. - Ten trwały ślad jest na pewno znakiem wielkiej wdzięczności za kapłaństwo ks. prałata Stefana Brylla. Spoglądając na jego postać i życie, chcemy przede wszystkim pamiętać i myśleć o tym, co chciał nam przekazać. Kiedy tylko mógł przypominał wszystkim, których spotykał, że droga naszego życia jest niczym innym, jak wędrówką do nieba - powiedział proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Bydgoszczy ks. Grzegorz Roman.

Tablica została wykonana z brązu. Stworzył ją znany bydgoski artysta Gracjan Kaja. - Na samym początku powstał projekt. Trzeba było spotkać się z księdzem proboszczem, poznać sylwetkę zmarłego kapłana, obejrzeć zdjęcia i wybrać poszczególne elementy, które zostały uwiecznione na tablicy. Kolejnym procesem było m.in. rzeźbienie w glinie oraz sam odlew. Z kolei moja żona zajęła się liternictwem - powiedział Gracjan Kaja.

Ks. Stefan Bryll urodził się 18 sierpnia 1932 r. w Bydgoszczy. W 1952 wstąpił do gnieźnieńskiego seminarium. Święcenia kapłańskie przyjął 31 maja 1958 r. z rąk Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. W grodzie nad Brdą przeżył okrucieństwo wojny. Wielu ludzi, których znał z sąsiedztwa, zginęło prawie na jego oczach. Dlatego też po wojnie starał się krzewić o nich pamięć wśród wiernych. Został odznaczony Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Narodowych za pamięć o miejscach martyrologii w Smukale i Opławcu, które stały się masowymi grobami osób zamordowanych podczas II wojny światowej.

Do erygowanej w 1983 r. wspólnoty Przemienienia Pańskiego w Bydgoszczy został skierowany przez prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Pod przewodnictwem ks. Stefana Brylla w 1986 r. rozpoczęto budowę kościoła przy ul. Sanatoryjnej. Zaledwie po czterech latach wysiłków kapłana, miejscowych parafian oraz darczyńców w jego murach odprawiono pierwszą Mszę św. Duchowny był także wielkim krzewicielem idei ekumenizmu. Zmarł 22 lutego 2015 r., w 83. roku życia i 57. roku kapłaństwa.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook