Bydgoszcz: bp Tyrawa poświęcił nowy kompleks Poradni Leczenia Ran Przewlekłych

jm, Bydgoszcz, 2016-02-23

Z udziałem m.in. wiceministra zdrowia Jarosława Pinkasa, przedstawicieli władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych, lekarzy, pielęgniarek oraz zaproszonych gości, w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy, otwarto nowy kompleks Poradni Leczenia Ran Przewlekłych. Jego poświęcenia dokonał biskup Jan Tyrawa.

Jednostka dysponuje większym niż dotychczas zapleczem lokalowym. Obejmuje kilka pomieszczeń, wyposażonych w specjalistyczny sprzęt, w tym trzy nowoczesne gabinety zabiegowe, gabinet konsultacyjno-diagnostyczny, gabinet edukacyjny i rejestrację. Poradnia w skali kraju od wielu lat jest unikalnym ośrodkiem klinicznym, a przede wszystkim leczniczym oraz naukowo-badawczym.

Jednostką kierują prof. Maria Szewczyk oraz prof. Arkadiusz Jawień. - Problem leczenia ran w Polsce jest duży i na pewno większy niż w krajach Europy Zachodniej. Niestety, chorych leczymy zbyt późno. To, co podjęliśmy w 1999 i 2000 roku w kontekście budowania nowego podejścia do leczenia ran przewlekłych, wieńczy dzisiaj naszą ciężką pracę. Oczywiście, poradnia stanowi tylko jeden z elementów kompleksowej opieki nad chorym - podkreślił prof. Arkadiusz Jawień. Dzięki nowej, wyremontowanej siedzibie w regionie kujawsko-pomorskim poprawiły się warunki pracy i możliwości diagnostyki oraz leczenia chorych z raną przewlekłą. - Jest to poważny problem medyczny, społeczny oraz rodzinny. Stąd od wielu lat zabiegaliśmy o to, aby warunki dla naszych chorych były lepsze, a leczenie coraz bardziej skuteczne - dodała prof. Maria Szewczyk.

W ramach poradni realizowany będzie projekt badawczy Konsorcjum Naukowego, finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Stosowanych. Katedra Chirurgii Naczyniowej i Angiologii Collegium Medicum w Bydgoszczy wraz z Zakładem Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Leczenia Ran Przewlekłych rozpoczną wkrótce kwalifikację osób do programu „Oceniającego skuteczność działania tropokolagenu w oparciu o nowe technologie medyczne u chorych z owrzodzeniami żylnymi goleni”.

Dzięki nowym gabinetom zabiegowym, również chorzy z raną przewlekłą o innej etiologii, uzyskają kompleksową i systematyczną opiekę realizowaną w ramach programu Narodowego Funduszu Zdrowia świadczeń odrębnie kontraktowanych (SOK). - To bardzo ważne wydarzenie dla naszego miasta - powiedział w rozmowie z KAI biskup Jan Tyrawa. - Należy cieszyć się z tego, że zostaje otwarte miejsce, które - jak słyszeliśmy - będzie przykładem dla całej Polski. Są to choroby, które w wielu przypadkach trzeba leczyć nawet przez kilka lat. Ten kompleks pokazuje z pewnością szczególność i wyjątkowość Bydgoszczy - dodał.

Szacuje się, że w latach 1995-2025 liczba osób z cukrzycą zwiększy się do 43 procent. Natomiast w Polsce wzrost ten wyniesie aż 170 procent.

Komentarze (1)

Wdzięczny Pacjent

11 miesięcy temu

Gratulacje dla zespołów prof. A. Jawienia i M. Szewczyk. Jesteście WIELCY. NAPRAWDĘ w tych czasach ????

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook