Białe Błota: modlitwa z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

jm, Białe Błota, 2016-02-28

„Tragedią Żołnierzy Wyklętych było to, że ginęli z rąk rodaków” - mówił ks. dr Adam Sierzchuła, który przewodniczył Eucharystii z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W obchody, jakie zorganizowano w Gminie Białe Błota, wpisało się również sadzenie pamiątkowych dębów oraz apel pamięci. Na terenie gminy znajduje się pomnik Powstańców Antykomunistycznych. Znajduje się na nim sześć tablic z nazwami oddziałów podziemia niepodległościowego, gdyż tyle działało tu w latach 1945-1952.

Proboszcz parafii w Białych Błotach podkreślił, że spotkanie jest modlitwą o pokój i zachowanie pamięci. - Nie zapominamy o Żołnierzach Wyklętych, których jedyną winą było to, że kochali ojczyznę, inną od tej, jaką po II wojnie światowej organizowali radzieccy i polscy komuniści. Bohaterów, którzy walczyli o wolność i suwerenność naszej ojczyzny, było wielu. Dzisiaj nazywamy ich Żołnierzami Wyklętymi, Żołnierzami Niezłomnymi - mówił.

Według kapłana, tragedią Żołnierzy Wyklętych było to, że ginęli z rąk rodaków. Ksiądz dr Adam Sierzchuła podkreślił, że przez lata czyniono wiele, by pamięć o tych ludziach, podobnie jak prawda o Katyniu, o Powstaniu Warszawskim i innych heroicznych kartach polskiej historii, była okryta milczeniem, strachem, niepewnością. - W latach 40. i 50. wydano w Polsce tysiące wyroków śmierci, większość z nich wykonano. Ofiary nie tylko zabijano, ale również zacierano ślad po miejscach ich pochówku - dodał.

Kapłan przytoczył historyczne zapiski i przykłady osób, dla których miłość do kraju, pragnienie wolnej ojczyzny i patriotyzm były najważniejszymi wartościami w życiu. Pokazał, w jaki sposób była deptana ich godność. - Dobrze, że od kilku lat Żołnierze Wyklęci doczekali się należytego szacunku oraz zaczęto głośno i odważnie mówić o ich ofierze. Oni walczyli o godność, honor i ducha narodu polskiego. Zginęli, bo nie zgodzili się na zdradę i kłamstwo. Naród o nich nie zapomniał, Kościół o nich nie zapomniał - podkreślił.

Eucharystię w białobłockiej świątyni poprzedziło sadzenie 20 Dębów Pamięci przy Alei Żołnierzy Wyklętych w Trzcincu. Natomiast po wspólnej modlitwie rozpoczął się Apel Pamięci przy pomniku Powstańców Antykomunistycznych. Po rozbudowie znajduje się na nim sześć tablic z nazwami oddziałów podziemia niepodległościowego, operujących na terenie gminy w latach 1945-1952. - Taka ilość ugrupowań, które przeciwstawiały się wprowadzaniu systemu komunistycznego na terenie gminy Białe Błota, to pewnego rodzaju fenomen w skali województwa, a być może i całego kraju - powiedział Józef Żernicki.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Uczczenia Żołnierzy Wyklętych z Gminy Białe Błota podkreślił, że patriotyczne postawy tych bohaterów są fundamentem budowania w dzisiejszym społeczeństwie postaw przyzwoitości i przywiązania do najlepszych tradycji państwowych.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony w Polsce i w różnych częściach diecezji po raz szósty. Obchody w Białych Błotach, nad którymi patronat objął wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, zakończył III Ogólnopolski Bieg Niezłomnych.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook