Górka Klasztorna: Misterium Męki Pańskiej

jm, Górka Klasztorna, 2016-03-12

Misterium Męki Pańskiej oparte na Ewangelii oraz dziele Romana Brandstaettera „Jezus z Nazaretu” zostało po raz kolejny odegrane na terenie najstarszego sanktuarium maryjnego w Górce Klasztornej.

Maryja ukazała się w tym miejscu pasterzowi w 1079 roku. To szczególny teren naznaczony nie tylko radosnymi, ale i smutnymi wydarzeniami. Podczas II wojny światowej w Górce Klasztornej stworzono obóz zagłady dla duchowieństwa, okolicznych mieszkańców i jeńców angielskich.

By uczcić męczeństwo Polaków postanowiono w Jubileuszowym Roku Odkupienia po raz pierwszy przedstawić Misterium Męki Pańskiej. - Idea wystawienia przedsięwzięcia dojrzewała stopniowo. Początek całości dał ks. Jan Czekała MSF, który sam wielokrotnie wcielał się w postać Chrystusa. Najpierw zaistniały spore trudności ze skompletowaniem sześćdziesięcioosobowego zespołu aktorów, a parafianie nie byli do końca przekonani, czy wypada im grać postaci świętych. Dziś osoby występujące w misterium są powszechnie znane w społeczności lokalnej. Role, które grają, oddziaływają także na ich życie codzienne - podkreślił reżyser ks. Jan Tetzlaff MSF.

Pierwsza scena misterium skupia uwagę wszystkich pielgrzymów w Wieczerniku. Następnie przez Ogrójec, Sanhedryn, sąd przed Piłatem, Drogę Krzyżową wszyscy zmierzają na Golgotę. Gospodarzem miejsca oraz organizatorami corocznego wydarzenia są Misjonarze Świętej Rodziny. Misterium zostanie jeszcze odegrane 13, 19 i 20 marca.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook