Bydgoszcz: premiera płyty „Music for ŚDM”

jm, Bydgoszcz, 2016-03-20

Dziewięć utworów znalazło się na specjalnej płycie „Music for ŚDM”, która jest owocem pracy młodzieżowego wolontariatu „4don4Lord” („Fordon dla Pana”), działającego przy bydgoskiej parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników.

Jak mówią pomysłodawcy, „to kolejny dowód na to, że długo wyczekiwane przez wielu chrześcijan wydarzenie Światowych Dniach Młodzieży, które odbędą się w lipcu w Krakowie, zbliża się wielkimi krokami”. - Wszystko zaczęło się w maju ubiegłego roku od warsztatów muzycznych, odbywających się pod hasłem „Music for ŚDM”. - Odezwali się do mnie znajomi z „4don4Lord” z pytaniem, czy nie chciałabym, wraz z innymi bydgoskimi muzykami, poprowadzić tych warsztatów. Z przyjemnością przyjęłam tę propozycję. Byli to młodzi, utalentowani ludzie - powiedziała Agnieszka Więckiewicz.

I tak projekt „Music for ŚDM” zakończył się dużym sukcesem, a do tego wieloma nowymi znajomościami wśród młodych uczestników. - Usłyszałam pytanie: „A dlaczego by nie pójść dalej? Może nagralibyśmy płytę?”. Okazało się, że nie tylko ja byłam chętna do podjęcia tego wyzwania, ale także nasi wspaniali bydgoscy muzycy - instrumentaliści oraz wielu warsztatowców z naszych ubiegłorocznych, muzycznych spotkań - dodała koordynatorka muzyczna projektu „Music for ŚDM”.

Uczestnicy projektu chcieli, aby album sam w sobie był pewnego rodzaju mapą, a każda piosenka - podróżą w najdalsze zakątki świata, gdzie ludzie borykają się ze swoją, trudną niekiedy, codziennością. Na płycie pojawiło się dziewięć utworów. Niektóre to znane w kręgach chrześcijańskich piosenki, zasłyszane podczas pielgrzymek czy rekolekcji. Pozostałe utwory to kompozycje muzyków, kompozytorów, obracających się w chrześcijańskich kręgach muzycznych całej Polski. Nie mogło również zabraknąć hymnu Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni, miłosierni”, który jest zwieńczeniem całej płyty. - By jeszcze bardziej podkreślić istotę wędrówki i dalekiej podróży - także tej duchowej - świadomie zrezygnowaliśmy z tradycyjnej kilkusekundowej ciszy przed każdą piosenką, jak to bywa przy nowo wydanym krążku. W zamian za to zamieściliśmy dźwięki symbolizujące dane miejsce na ziemi. Są nimi min. odgłosy ulicy Manhattanu w Nowym Jorku, wybuchy bomb w Syrii, czy chociażby etniczne śpiewy i odgłosy tradycyjnych instrumentów Afryki - dodała koordynatorka.

Płyta „Music for ŚDM” to jak dotąd największy duszpasterski i organizacyjny projekt «4don4Lord» w przygotowaniu do Światowych Dni Młodzieży. - Każdy dał coś od siebie, by w darze dla innych stworzyć piękną całość. Bez najmniejszego ogniwa ta płyta nie byłaby tym, czym jest. W tej harmonii każdy jest jednakowo ważny, jak najmniejsza nuta na pięciolinii - powiedział opiekun grupy „4don4Lord” ks. Piotr Wachowski.

Premiera krążka ma miejsce w Niedzielę Palmową podczas XVI Misterium Męki Pańskiej w fordońskiej Dolinie Śmierci, a pierwszy nakład wyniósł 2 tysiące egzemplarzy.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook