Bydgoszcz: niewidomi poznają św. Rafała Archanioła

jm, Bydgoszcz, 2016-03-21

„Jest na pewno kimś szczególnym, do kogo warto się modlić. Niestety, jest mało znany” – tak o św. Rafale Archaniele mówił ks. kanonik Jerzy Ptach. Kapłan głosi w Bydgoszczy rekolekcje dla niewidomych oraz ich przewodników.

Miasto od 1864 roku zaczęło stawać się ważnym punktem życia niewidomych z terenu Wielkopolski, Pomorza i Śląska. Już w 1872 roku powstała tu szkoła dla dzieci niewidomych, natomiast w 1951 roku podczas Pierwszego Krajowego Zjazdu powołano do życia Polski Związek Niewidomych. Rok 1991 był momentem nadania ośrodkowi patrona - Józefa Buczkowskiego i poświęcenia kaplicy św. Rafała Archanioła.

W tym roku mija 25 lat od tamtego momentu. Temat rekolekcji, nawiązujący do patrona, nie był przypadkowy. - Początków kultu św. Rafała Archanioła możemy dopatrywać się w istniejącym w pierwszych wiekach chrześcijaństwa kulcie „siedmiu aniołów, którzy stoją przed Bogiem”. Archanioł jest na pewno kimś szczególnym, do kogo warto się modlić. Niestety, jest mało znany. Dlatego trzeba o nim mówić, aby inni mogli go lepiej poznać - dodał ks. kanonik Jerzy Ptach.

Ośrodek Rehabilitacji i Szkolenia „Homer” przy Polskim Związku Niewidomych w Bydgoszczy jest miejscem, w którym m.in. osoby tracące wzrok uczą się nowego życia. - To tutaj św. Rafał Archanioł przygarnia pod swoje skrzydła ludzi z całej Polski - osoby, które przechodzą podstawową terapię, idąc dalej w codzienność z uszkodzonym bądź utraconym wzrokiem. To miejsce, które jednoczy środowisko niewidomych z Bydgoszczy - powiedział ks. Piotr Buczkowski.

Kaplica w bydgoskim ośrodku została erygowana dekretem z 27 marca 1991 roku przez kard. Józefa Glempa. W głównym ołtarzu znajduje się płaskorzeźba patrona - Rafała Archanioła, który, jak głosi biblijny przekaz uzdrowił niewidomego Tobiasza.

- W Polskim Związku Niewidomych są na co dzień organizowane różne działania i formy pomocy. Jednak ze spotkań duszpasterskich korzysta zawsze najwięcej osób. Dla osób, które nie widzą od urodzenia bądź utraciły wzrok, duszpasterstwo jest tym dodatkowym światłem, które pobudza do wyjścia z domu, do działania. By nie być tylko ciężarem, ale dać coś z siebie innym - powiedziała Helena Skonieczka.

Na obrazach św. Rafał Archanioł jest przedstawiany najczęściej właśnie z podopiecznym Tobiaszem.

Komentarze (1)

Sylwia

9 miesięcy, 4 tygodnie temu

PIĘKNA SPRAWA KS. JERZY!!! TAK TRZYMAĆ!

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook