Bydgoszcz: konferencja o początkach ludzkiego życia

jm, Bydgoszcz, 2016-03-22

„Początek ludzkiego życia - bioetyczne wyzwania i zagrożenia” - to tytuł konferencji naukowej, która odbędzie się w Bydgoszczy 2 kwietnia. Spotkanie jest organizowane w ramach Bydgoskich Spotkań Bioetycznych i gromadzi prelegentów z całej Polski.

- Cechą charakterystyczną i wyróżniającą tę inicjatywę jest fakt, że usiłujemy również zajrzeć na drugą, często przemilczaną stronę problemu w przekazywanych ogólnie informacjach, starając się podejmować tematykę obiektywnie, możliwie szeroko ustami wybitnych ekspertów w swoich dziedzinach - podkreślił prof. Władysław Sinkiewicz.

Kierownik Kliniki Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy dodał, że cykl dyskusji stał się okazją do podejmowania bioetycznych problemów związanych z ludzkim życiem, których często nie obejmują ani programy nauczania studentów na uczelniach medycznych, ani lekarzy na studiach podyplomowych. - Konferencja ma charakter multidyscyplinarny i obejmuje tematyką szeroki zakres problemów ujętych w sposób praktyczny, żywy i zrozumiały dla odbiorcy - dodał.

Wykłady będą wygłoszone przez wybitnych ekspertów w swoich dziedzinach i obejmą najbardziej żywe, niejednokrotnie kontrowersyjne problemy związane z początkiem ludzkiego życia. - Zwłaszcza z dużym zainteresowaniem powinniśmy przyjąć poruszane zagadnienia z kręgu leczenia niepłodności, w tym pomijaną dotychczas w środkach masowego przekazu naprotechnologię, czy też trudne, a nieznane na ogół opinii publicznej problemy medyczno-etyczne związane z procedurą in vitro. Oczami wybitnych lekarzy spojrzymy na niepełnosprawne dzieci - w fazie rozwoju płodowego i jako noworodki na granicy przeżycia - dodał prof. Władysław Sinkiewicz.

Wydarzenie jest organizowane przez: Bydgoską Izbę Lekarską, II Katedrę Kardiologii Collegium Medicum UMK, Studenckie Towarzystwo Naukowe CM UMK, Fundację „Wiatrak” oraz Fundację na Rzecz Rozwoju Kardiologii. - Dzięki wykładowi eksperta z zakresu nauk prawnych zapoznamy się z mało znanymi opinii publicznej aspektami prawnymi związanymi z procedurą in vitro, a publicysta i dziennikarz przedstawi kulisy działań różnych polityków i działaczy społecznych wokół wprowadzonej ustawy dotyczącej zapłodnienia pozaustrojowego - zakończył prof. Władysław Sinkiewicz.

Całość zakończy dyskusja panelowa z udziałem wykładowców i zaproszonych dodatkowo ekspertów oraz audytorium. Do Bydgoszczy przyjadą: ks. prof. Marian Machinek (Olsztyn), prof. Marek Czarkowski (Warszawa), dr Maciej Barczentewicz (Lublin), prof. Janusz Gadzinowski (Poznań), prof. Anna Latos-Bieleńska (Poznań), prof. Włodzimierz Wróbel (Kraków) i red. Bogumił Łoziński (Warszawa).

Spotkanie rozpocznie się w sobotę, 2 kwietnia, o godz. 10.00 w sali audytoryjnej Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy (ul. Jagiellońska 13/15).

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook