Częstochowska

19 stycznia 2019 | 14:15

Abp Depo do dziennikarzy: świadectwo życia nie jest sprawą prywatną

„Świadectwo życia związane z posłuszeństwem słowu Bożemu, z posłuszeństwem Chrystusowi, dawane na co dzień nie jest naszą sprawą prywatną, z której można zrezygnować, ale za którą trzeba będzie wziąć odpowiedzialność wobec Boga za wierność lub niewierność Jego łasce” – mówił 19 stycznia w homilii abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze przewodniczył Mszy św. w intencji ludzi mediów. Eucharystia połączona była również z Ogólnopolską Pielgrzymką Hospicjów.

19 stycznia 2019 | 09:52

Szkolenie diecezjalnych zespołów ds. ochrony dzieci i młodzieży

Szkolenie członków diecezjalnych zespołów ds. prewencji w zakresie ochrony dzieci i młodzieży odbyło się dziś w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. W spotkaniu wzięli udział duchowni i świeccy z archidiecezji częstochowskiej, diecezji sosnowieckiej i radomskiej. Głównym organizatorem spotkania i szkolenia był abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

15 stycznia 2019 | 13:04

Paulini – synowie Pawła Pustelnika – dziś ich patronalne święto

Choć żył ponad 17 wieków temu jego charyzmat jest nadal aktualny. Wspominany dziś św. Paweł Pierwszy Pustelnik to patriarcha, a więc szczególny opiekun Zakonu Paulinów. Od niego pochodzi nazwa wspólnoty. Jest on także patronem najmłodszych oraz matek pragnących i oczekujących potomstwa. Prawie pół tysiąca mnichów znanych jest głównie z posługi na Jasnej Górze, która, jak mówił Jan Paweł II, wyznacza dziś misję Zakonu.

13 stycznia 2019 | 18:59

Gorzków Nowy: dziękczynienie za chrzest 117 dzieci

W święto Chrztu Pańskiego, 13 stycznia w parafii pw. św. Jana Berchmansa w Gorzkowie Nowym na Mszę św. dziękczynną zostały zaproszone wszystkie dzieci, które od stycznia 2010 r. do grudnia 2018 r. zostały ochrzczone w tej wspólnocie. Dziękczynienie za chrzest odbyło się w ramach trwającego jubileuszu 10-lecia istnienia parafii w Gorzkowie-Trzebinowie.

13 stycznia 2019 | 12:57

Jasnogórskie Dni Skupienia – Bóg po stronie przegranych

– „Miałam być dzieckiem abortowanym”, „cudem przeżyłam trudną operację”, „jestem z poprawczaka” – to tylko niektóre ze świadectw uczestników Jasnogórskich Dni Skupienia z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie, które dziś zakończyły się w sanktuarium. To kolejna tura z siedmiu spotkań odbywających się pod hasłem „Bóg po stronie przegranych – czyli rekolekcje dla bezsilnych”. Prowadzi je o. Marcin Ciechanowski, paulin, egzorcysta archidiecezji częstochowskiej.

13 stycznia 2019 | 04:00

Paulini rozpoczęli nowennę ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika

Nowenna ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, Patrona Zakonu Paulinów rozpoczęła się dziś na Jasnej Górze i we wszystkich paulińskich klasztorach. Nabożeństwo nazywane jest popularnie „Pawełkami”. To modlitwa, która od wieków przypomina mnichom o ich eremickich korzeniach. Św. Paweł z Teb był pierwszym pustelnikiem w historii Kościoła, który na egipskiej pustyni przez 90 lat w samotności modlił się za świat. Najbardziej uroczyście „Pawełki” są celebrowane w największej wspólnocie zakonnej – na Jasnej Górze.

08 stycznia 2019 | 16:27

Pielgrzymi wybrali najpiękniejsze drzewko bożonarodzeniowe

W zaledwie 6 dni aż ponad 30 tys. głosów oddali pielgrzymi na 40 choinek przyozdobionych na Jasnej Górze przez dzieci ze szkół i przedszkoli arch. częstochowskiej. Wśród zwycięzców znalazła się placówka, która ręcznie szyte ozdoby – zabawki odda później do dziecięcego hospicjum. Dziś odbył się finał XI Konkursu na „Wieczernikową Choinkę”, który cieszył się wielkim zainteresowaniem maluchów i pielgrzymów odwiedzających w świątecznym czasie sanktuarium.

07 stycznia 2019 | 19:53

Abp Depo do kolejarzy: służycie na co dzień ludziom, a poprzez ludzi samemu Bogu

„Nie służycie tylko dla siebie samych, żeby mieć utrzymanie, zabezpieczenie dla życia, ale służycie na co dzień ludziom, a poprzez ludzi samemu Bogu” – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 7 stycznia przewodniczył Mszy św. w kaplicy pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, św. Rafała Archanioła i św. Krzysztofa na dworcu PKP w Częstochowie.

06 stycznia 2019 | 13:47

Bp Antoni Długosz spotkał się z Kolędnikami Misyjnymi

Około 800 osób przyjechało do Mucharza, aby wziąć udział w Archidiecezjalnym Spotkaniu Kolędników Misyjnych, które miało miejsce 5 stycznia. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz.

06 stycznia 2019 | 12:57

Bp Przybylski: Bóg, Kościół i wiara są rewelacyjne

W sobotę wieczorem odbyło się kolejne spotkanie w ramach pallotyńskiej „Epifanii – rekolekcji dla Krakowa i całego świata”. Nauki do zebranych wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.

1 2 3 343
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.