Częstochowska

12:26 / 18-12-2018

Częstochowa: Caritas zorganizuje wigilie dla bezdomnych i biednych

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej organizuje wigilie dla osób bezdomnych, oraz tych w trudnej sytuacji życiowej. Odbędą się one 21 grudnia w Domu Samotnej Matki przy ul. ks. Stanisława Staszica 5 w Częstochowie, 19 grudnia w „Senior – Wigor”, 24 grudnia w Schronisku dla bezdomnych mężczyzn im. św. Brata Alberta Chmielowskiego przy ul. Krakowskiej 80/2.

10:19 / 17-12-2018

Światowe Dni Młodzieży Panama 2019 w Częstochowie

W łączności z papieżem Franciszkiem i Światowymi Dniami Młodzieży w Panamie młodzi z archidiecezji częstochowskiej spotkają się w dniach 24-26 stycznia 2019 r. w kościele akademickim pw. św. Ireneusza w Częstochowie.

19:31 / 16-12-2018

Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło na Jasnej Górze

“Bądźmy stróżami Światła – Chrystusa”, zachęcał bp Andrzej Przybylski. Betlejemskie Światło Pokoju dotarło dziś na Jasną Górę, która jest jednym z pierwszych miejsc w Polsce, gdzie przybywa ten symbol pokoju, braterstwa, nadziei i miłości. Złożone zostało też specjalne wotum – tablica – jako podziękowanie za 100-lecie harcerstwa w Polsce.

23:00 / 13-12-2018

Jasna Góra a dialogu polsko-ukraiński

O wysiłkach Kościoła katolickiego na rzecz dialogu i pojednania polsko-ukraińskiego i roli Jasnej Góry w tym procesie rozmawiają naukowcy uczestniczący w częstochowskim sanktuarium w dwudniowej konferencji. Sympozjum zatytułowane „Jasna Góra w procesie dialogu i pojednania polsko-ukraińskiego. Historia i Współczesność” upamiętnia 30. rocznicę obchodów na Jasnej Górze 1000-lecia chrztu Rusi-Ukrainy, które odbyły się 10-11 września 1988 roku.

16:49 / 13-12-2018

Abp Depo na Jasnej Górze: historia ma tylko wtedy sens, gdy służy życiu człowieka i narodu

– Spojrzenie połączone z modlitwą za Ojczyznę pyta o sens wydarzeń i sprawiedliwe ich osądzenie, o znaczenie dla naszego dziś. Historia ma tylko wtedy sens, gdy służy życiu człowieka i narodu – mówił abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski na Jasnej Górze przewodniczył Mszy św. w intencji Polski. Wzięli w niej udział represjonowani, więzieni w stanie wojennym i „ludzie Solidarności”.

17:52 / 10-12-2018

Tablica „100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości” dla Jasnej Góry

Pamiątkowa tablica „100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości” została przyznana Jasnej Górze. Uroczysta gala odbyła się dziś w Teatrze Narodowym w Warszawie z udziałem pary prezydenckiej. Częstochowskie Sanktuarium uznane jest za Pomnik Historii już od 1994 r. – Zawsze przypomina o tym, co duchowe, a więc najważniejsze także w życiu narodu – powiedział o. Arnold Chrapkowski. Generał Zakonu Paulinów i o. Mariusz Tabulski, definitor generalny obecni byli na uroczystości.

11:00 / 09-12-2018

Hołd z białych kwiatów dla Niepokalanej [GALERIA]

Bądźcie światłami nadziei dla naszego miasta, dla naszej Ojczyzny, dla świata – życzył abp Wacław Depo metropolita częstochowski zgromadzonym licznie na jasnogórskim placu wiernym podczas hołdu z kwiatów złożonym Niepokalanej na wzór rzymski. Hołd z kwiatów w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w duchowej łączności z papieżem Franciszkiem to już zwyczaj praktykowany na Jasnej Górze od 2009 r., gdy poświęcona została nowa figura.

23:00 / 08-12-2018

65 lat Apelu Jasnogórskiego

Dziś mija 65. rocznica Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Maryi, Królowej Polski, w intencji Kościoła i Ojczyzny.

22:00 / 08-12-2018

Odbyła się konferencja „Jasnogórskie Drogi do Niepodległości”

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Tyś naszą Hetmanką. Jasnogórskie Drogi do Niepodległości” zakończyła się dziś w Częstochowie. Celem spotkania zorganizowanego na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza było m.in. przypomnienie wkładu narodowego sanktuarium w odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz współczesne znaczenie Jasnej Góry życiu Kościoła i społeczeństwa.

11:32 / 08-12-2018

Jutro na Jasnej Górze „Nieszpory o Niepokalanym Sercu Maryi z bł. Honoratem”

Oratorium „Nieszpory o Niepokalanym Sercu Maryi z bł. Honoratem” zabrzmi jutro, 9 grudnia, na Jasnej Górze. Autorem muzyki jest Paweł Bębenek, dyrygent i kompozytor muzyki liturgicznej. Libretto na podstawie pism bł. o. Honorata Koźmińskiego napisała s. Cecylia Anna Duda ze Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi (Honoratek).

1 2 3 340
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.