Międzynarodowy Motocyklowy Zlot Gwiaździsty przeniesiony do Gietrzwałdu

ks. mf, Częstochowa, 2012-03-16

W tym roku IX Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Księdza Ułana Zdzisława Peszkowskiego odbędzie się w dniach 14-15 kwietnia w Gietrzwałdzie k. Olsztyna, a nie, jak każdego roku na Jasnej Górze. Taka decyzja została podjęta przez organizatorów Zlotu po zapoznaniu się z planami władz Częstochowy na zorganizowanie w tym samym czasie bazaru i występów zespołów rockowych w III Alei Najświętszej Maryi Panny, w bezpośrednim sąsiedztwie Jasnej Góry.

Publikujemy w całości tekst oświadczenia Wiktora Węgrzyna, prezesa Stowarzyszenia Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego i organizatora Jasnogórskich Zlotów i Motocyklowych Rajdów Katyńskich.

„Już od 9 lat na Jasnej Górze zbierają się motocykliści, aby prosić Jasnogórską Panią, Królową Polski, o opiekę i bezpieczny sezon motocyklowy. Każdego roku, w trzeci weekend kwietnia na Jasną Górę przyjeżdżają motocykliści z całej Polski a również z Węgier, Ukrainy, Litwy i innych krain. W ostatnim, VIII Jasnogórskim Zlocie im. Księdza Ułana Zdzisława Peszkowskiego, uczestniczyło ponad 50 tys. osób i 35 tys. motocykli. Policjanci z Komendy Głównej jak i z Miejskiej w Częstochowie, zwracali uwagę na wzorowe zachowanie się i samodyscyplinę motocyklistów, uczestników tego zlotu. Cechą wyróżniającą Jasnogórskie spotkania od innych zlotów motocyklowych jest zakaz handlu i promocji politycznej.

Tylko Jasnogórska Pani i motocykliści. To stwarzało niezwykłą atmosferę i nadawało szczególne znaczenie temu spotkaniu. Pomijany milczeniem przez media, Jasnogórski Zlot Gwiazdzisty, stał się największym zlotem motocyklowym w Europie.

Wiedzieli o tym kolejni prezydenci Częstochowy, wiedział i Pan prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. I oto dowiaduję się kilka dni temu, że w III Alei Najświętszej Maryi Panny, w bezpośrednim sąsiedztwie Jasnej Góry, w miejscu, z którego korzystają motocykliści, którzy nie mieszczą się na Jasnogórskich Błoniach, pod patronatem Pana Prezydenta Częstochowy, przygotowywany jest bazar. Będzie handel, trzy zespoły rockowe, tanie dyskoteki, puby.

Nie wiem czym kieruje się Pan Prezydent Częstochowy? Czy to tylko chęć zysku? Czy może chęć zrównania zlotu z setkami innych, a tym samym jego likwidacja?

W tej sytuacji postanowiłem:
JASNA GÓRA 2012
IX Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. Księdza Ułana Zdzisława Peszkowskiego, radosne rozpoczęcie sezonu motocyklowego w dniach 14-15 kwietnia 2012 roku odbędzie się w Gietrzwałdzie k/Olsztyna, w niezwykłym miejscu, gdzie w 1877 roku Matka Boża objawiła się polskim dzieciom i kiedy Polakom pod zaborem pruskim nie wolno było mówić w języku ojczystym, przemówiła do nich po polsku.
Pani Jasnogórska jedzie z nami, jadą Ojcowie Paulini.

Wiktor Węgrzyn
Prezes Stowarzyszenia Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.
Organizator Jasnogórskich Zlotów i Motocyklowych Rajdów Katyńskich.

Warszawa, 15 marca 2012 roku

Krytycznie do planów władz miasta Częstochowy, które spowodowały przeniesienie IX Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego im. Księdza Ułana Zdzisława Peszkowskiego do Gietrzwałdu, odniósł się również ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”.,- Przez takie działania prezydenta Częstochowy bardzo cierpi sama Częstochowa - powiedział ks. inf. Ireneusz Skubiś.

Redaktor naczelny „Niedzieli” przypomniał, że „Częstochowa jest symbolem patriotyzmu polskiego. Dzięki Jasnej Górze Częstochowa jest duchową stolicą Polski.” - Niestety, tym razem motocykliści nie wyjadą do Katynia z Jasnej Góry - podkreślił ks. Skubiś.

„Częstochowa nie jest własnością tylko władz Częstochowy, ale całego narodu. Cui bono? Dla jakiego dobra takie decyzje władz miasta. Zabiera się pielgrzymów” - kontynuował ks. Skubiś.

Redaktor naczelny „Niedzieli” przypomniał mieszkańcom Częstochowy, że „muszą mieć świadomość ogromnej odpowiedzialności za Jasną Górę”.

Komentarze (3)

st.ryba

4 lata, 10 miesięcy temu

Panowie i Panie ,sytuacja wygląda tak że- w dzień POPRZEDZAJĄCY zlot jest impreza w alejach przed Jasną Górą,ALE jest to impreza typowo motoryzacyjna i co najważniejsze impreza ta jest połączona z Motosercem gdzie Częstochowa jako organizator zlotu ze względu na termin zlotu na Jasnej Górze dostała przyzwolenie na zrobienie Motoserca tydzień wcześniej jak reszta kraju.Ja jadę z ekipą na Jasną Górę ,właśnie żeby pokazać gdzie mam (głęboko)przepychanki polityczne.TAK WYGLĄDA SYTUACJA. Wiadomość można podać dalej.

Odpowiedz

kaczor

4 lata, 10 miesięcy temu

Mam nadzieję, że wszyscy zainteresowani takim charakterem zlotu w porę otrzymają wiadomość o przeniesieniu miejsca zlotu. Ja już wysłałem kilka wiadomości. Pozdrawiam i do zobaczenia w Gietrzwałdzie.

Odpowiedz

gość

4 lata, 9 miesięcy temu

Witam wraz z paką znajomych (motocyklistów) postanowiliśmy że tradycji nie można tak sobie przenieść, w dniach 14-15 kwietnia ponad 30-sto osobowa ekipa na motocyklach wybiera się na Jasną Górę do Częstochowy aby potrzymać tradycji. Zapraszamy wszystkich chętnych, my będziemy czekać.

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook