Jasna Góra: finał Konkursu na Wieczernikową Choinkę

it, Jasna Góra, 2016-01-08

Kolejny rekord w Konkursie Choinkowym na Jasnej Górze. Pielgrzymi oglądający świerki udekorowane przez dzieci ze szkół i przedszkoli arch. częstochowskiej, zaledwie w ciągu 8 dni, oddali prawie 52 tysiące ważnych głosów. Dziś z udziałem uczestników Konkursu, przeora klasztoru i jasnogórskiej orkiestry dętej, odbył się wielki finał.

Głównym celem konkursu jest nawiązanie do polskich tradycji obchodów Bożego Narodzenia oraz przypomnienie o znaczeniu i symbolice choinkowych ozdób. Jak zwykle i tym razem pomysłowość i oryginalność, dzieci i nauczycieli, zaskoczyły wszystkich. Ozdoby choinkowe nawiązują do 1050. rocznicy chrztu Polski, wzywają do modlitwy za Ojczyznę, przypominają o Roku Miłosierdzia, o polskich świętych. Są drzewka „ekologiczne”, na których zawisły zużyte żarówki, reniferki z rolek z papieru, gwiazdki z butelek, korków czy patyków. Nie zabrakło drucianych gwiazdek, kolorowych bombek, łańcuchów, włosów anielskich.

W ósmej edycji Konkursu na Wieczernikową Choinkę wzięło udział 27 szkół i 13 przedszkoli. Głównym jego celem jest nawiązanie do polskich tradycji obchodów Bożego Narodzenia oraz przypomnienie o znaczeniu i symbolice choinkowych ozdób. Zadaniem uczestników Konkursu jest przygotowanie własnoręcznie choinkowych ozdób, przyniesienie ich na Jasną Górę i przystrojenie drzewek.

Konkursowe jury stanowią jasnogórscy pielgrzymi, którzy poprzez wrzucanie kartek do specjalnie przygotowanych urn, wybierają ich zdaniem najpiękniej udekorowany świerk.

Pierwsze miejsce zajęła „siedemnastka”, to choinka Szkoły Podstawowej nr 24 im. Jana Marcina Szancera w Częstochowie. Na tym drzewku znalazły się różne ozdoby wykonane z papieru, folii a nawet starych żarówek.
Drzewko zwycięzców doceniło ponad 7,8 tys. pielgrzymów. - Jesteśmy bardzo zadowoleni, że wygraliśmy. Cieszymy się bardzo, bo bardzo dużo się napracowaliśmy – mówili uczniowie.

Zwycięzcy otrzymali sprzęt sportowy a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy ze zdjęciem udekorowanej przez siebie choinki.

- Gratuluję wam tylu pięknych pomysłów, każda choinka to swoiste arcydzieło - powiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry podsumowując Konkurs.

Ozdobione przez dzieci choinki można jeszcze podziwiać w Jasnogórskim Wieczerniku do 9 lutego, czyli wtorku przed środą popielcową.

Organizatorami Konkursu na Wieczernikowi Choinkę są: klasztor OO.Paulinów, Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie. Inicjatywę wsparły Lasy Państwowe i Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook