Jasna Góra: dziś prapremiera reportażu „Od Oceanu do Oceanu" - o światowej peregrynacji obrazu Matki Bożej

it, Jasna Góra, 2016-01-09

Na Jasnej Górze odbędzie się dziś polska prapremiera dokumentalnego reportażu pt. „Od Oceanu do Oceanu. Z Ikoną Częstochowską przez świat w obronie życia”. Film pokazuje pierwszy etap peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej, który rozpoczął się we Władywostoku w 2012 r. a zakończył w Fatimie w 2013 r. Ikona przemierzyła wówczas 65 tys. km i nawiedziła 24 kraje Azji i Europy.

Wędrówka obrazu „Od oceanu do oceanu” została przygotowana przez ruchy obrony życia, zrzeszone w Human Life International. Ikona będąca kopią Cudownego Obrazu Jasnogórskiego została poświęcona i przyłożona do oryginału podczas uroczystości na Jasnej Górze w styczniu 2012 r.

Właściwa pielgrzymka rozpoczęła się 15 czerwca we Władywostoku. Od tego czasu Obraz nieustannie wędruje. Szacuje się, że zetknęły się z nim już miliony osób. Trasa peregrynacji Ikony już wynosi 165 tys. kilometrów. To wielka kampania w obronie życia, której dotąd nie było. Cały czas trwa modlitwa, wygłaszane są kazania, odbywają się spotkania tematyczne i imprezy towarzyszące. Wszędzie odnawiany jest „Akt powierzenia Matce Bożej ochrony cywilizacji życia i miłości”.

Jak powiedziała w reportażu Ewa Kowalewska, międzynarodowy koordynator peregrynacji, przedstawiono różne kultury i zwyczaje ludzi oraz ich wielką modlitwę, świadectwo wiary i cześć składaną Jasnogórskiej Pani. - Opracowaliśmy materiały filmowe, które otrzymaliśmy od różnych ludzi, w różnym czasie, w różnych krajach, raz w lepszej jakości, raz w gorszej, ale one są prawdziwym świadectwem, żywym dokumentem tego co dzieje się w sercach ludzi – zauważyła Kowalewska.

Dodała, że dzieło peregrynacji jest kontynuowane i dziś kopia Cudownej Ikony Matki Bożej Częstochowskiej gromadzi tysiące wiernych z całego świata wokół sprawy obrony życia ludzkiego. Obecnie nawiedza Meksyk.

Film „Od Oceanu do Oceanu. Z Ikoną Częstochowską przez świat w obronie życia” zostanie pokazany o godz. 16.00 w Kaplicy Różańcowej.

Reportaż został już zaprezentowany w Fatimie 3 października 2015 r. podczas Światowego Kongresu Modlitwy w Obronie Życia i jak zauważyła Ewa Kowalewska wywołał wielkie wzruszenie wielu osób.

Film jest już także na płytach DVD. Całość obrazu to 3 godz. 27 min. Składa się z 24 filmów, które można oglądać jako całość lub pojedynczo. Najdłuższe jest sprawozdanie z Polski, które trwa 1 godz. i 3 min.

Pierwszy etap wędrówki rozpoczął się w Rosji, przebiegał przez Azję i Europę. Kraje, które Ikona odwiedziła, to: Rosja, Ukraina, Białoruś, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Słowenia, Chorwacja, Włochy, Austria, Lichtenstein, Szwajcaria, Niemcy, Belgia, Wielka Brytania, Irlandia, Francja, Hiszpania i Portugalia.

Za zasługi w krzewieniu kultu maryjnego Ewa Kowalewska wraz z mężem Lechem Kowalewskim otrzymała Medal Konfederacji Przyjaciół Jasnej Góry.
To odznaczenie przyznawane jako wyraz wdzięczności za zasługi i udział w szerzeniu kultu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook