Bp Długosz do Akcji Katolickiej: tworzycie wspólnotę, która służy Kościołowi

ks. mf, Częstochowa, 2016-01-09

„Jako Akcja Katolicka tworzycie wspólnotę, która służy naszej archidiecezji, służy Kościołowi” – mówił 9 stycznia bp Antoni Długosz biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej do członków Akcji Katolickiej archidiecezji częstochowskiej.

Doroczne spotkanie opłatkowe Akcji Katolickiej archidiecezji częstochowskiej odbyło się w auli tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, na czele z prezesem dr. Arturem Dąbrowskim, ks. Jackiem Michalewskim, asystentem kościelnym Akcji Katolickiej, przedstawiciele poszczególnych oddziałów parafialnych Akcji Katolickiej, członkowie i sympatycy Akcji oraz ich rodziny.

Bp Długosz podkreślił, że „święta Bożego Narodzenia wciąż trwają i dokonują się w życiu i sercu każdego z nas” – Boże Narodzenie to czas i święta rodziny. Boże Dziecię mówi nam o tym, że każde dziecko jest największym skarbem dla rodziny – mówił bp Długosz.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej wskazał również na wielką rolę jaką odgrywa Akcja Katolicka w życiu społecznym naszej Ojczyzny i w życiu Kościoła. – Z odwagą i nadzieją nieście Chrystusa drugiemu człowiekowi – zaapelował bp Długosz.

Natomiast dr Artur Dąbrowski prezes Akcji Katolickiej nawiązując do przypadającej w 2016 r. 90. rocznicy powstania tygodnika katolickiego „Niedziela” (4 kwietnia) i 90. rocznicy konsekracji biskupiej i ingresu do katedry częstochowskiej pierwszego biskupa częstochowskiego Teodora Kubiny (2 lutego) zachęcił członków Akcji Katolickiej „do powrotu do nauczania społecznego bp. Kubiny” – To nauczanie pasterskie w naszych czasach domaga się ponownego odkrycia. Jest ono wyjątkowo aktualne – mówił Artur Dąbrowski.

Podczas spotkania został zaprezentowany materiał multimedialny podsumowujący rok pracy Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej.

Akcja Katolicka w Polsce została powołana już w 1930 r. Biskup Teodor Kubina – pierwszy biskup diecezji częstochowskiej – był jej gorącym propagatorem. Ten pierwszy okres tworzenia Akcji Katolickiej w diecezji przerwała II wojna światowa. Po wojnie władze komunistyczne nie pozwalały na zakładanie stowarzyszeń katolickich.

W 1993 r. Ojciec Święty Jan Paweł II wezwał biskupów polskich przebywających z wizytą „ad limina Apostolorum” do reaktywowania Akcji Katolickiej w Polsce. Rozpoczęto prace nad reaktywacją Akcji Katolickiej i opracowywaniem statutu, która ostatecznie nastąpiła 3 maja 1995 r. na Jasnej Górze.

Już 3 maja 1995 r. abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, powołał Akcję Katolicką w archidiecezji częstochowskiej.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook