Abp Depo do Rady Kapłańskiej: trzeba pamiętać o odpowiedzialności za dzieje i posługę Kościoła

ks.mf, Częstochowa, 2016-01-21

"Trzeba pamiętać o odpowiedzialności za dzieje i posługę Kościoła” – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 21 stycznia przewodniczył Mszy św. w kaplicy pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie na rozpoczęcie sesji nowo wybranej Rady Kapłańskiej Archidiecezji Częstochowskiej.

- Wszelkie dążenie człowieka do doskonałości i budowanie przyszłości bez Chrystusa jest złudzeniem i nie zaprowadzi do właściwego celu – przypomniał abp Depo słowa bł. o. Honorata Koźmińskiego i dodał, że „te słowa są odniesieniem dla wszelkich działań duszpasterskich”.

Odnosząc się do czytań mszalnych arcybiskup wskazał na doświadczenie życiowe króla Dawida, które „ rzuca światło na nasze codzienne życie” - Ważne jest dźwiganie i wydobywanie dobra nawet z najciemniejszych zakamarków zła – mówił arcybiskup.

Metropolita częstochowski nawiązując do tekstu Ewangelii przypomniał, że „Jezus nie szuka popularności” i dodał: „ Wiara w Niego jest wewnętrznym odkrywaniem łaski otrzymanej od Boga i zobowiązaniem do świadectwa wobec innych”.

Abp Depo wskazał również na przykład św. Agnieszki, która „wskazuje nam na pomnożenie naszej wiary i zachęca do odważnego świadectwa wobec innych w duchu słów: „Bogu zaufam i nie będę się lękał”.

Podczas sesji odbyło się m. in. wręczenie nominacji do Rady Kapłańskiej i do Kolegium Konsultorów.

W rozmowie z KAI abp Depo podkreślił, że „przed nową Radką Kapłańską Archidiecezji Częstochowskiej w najbliższym czasie stoi wielkie zadanie, a mianowicie troska o właściwe przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży, a w Roku Miłosierdzia jest to również troska o kapłanów starszych, chorych i cierpiących i będących już na emeryturze”.

Zasady powołania i zadania Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów określa Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonach 495-502. Rada Kapłańska w świetle prawa kanonicznego ma głos doradczy.
Ks. mf/Częstochowa

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook