Zasłużony dla Kultury Polskiej – wyróżnienie dla „Niedzieli” i Jasnej Góry

ks. mf, Częstochowa, 2016-01-30

W Bazylice Jasnogórskiej 30 stycznia wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wyróżnił Jasną Górę oraz tygodnik katolicki „Niedziela” odznakami „Zasłużony dla Kultury Polskiej” za tworzenie, upowszechnianie i ochronę polskiej kultury. Wyróżnienie zostało przyznane na wniosek Stowarzyszenia Przyjaciół „Gaude Mater”. – Zarówno Jasna Góra, jak i „Niedziela” tworzą polską kulturę – powiedziała Małgorzata Nowak, przedstawicielka stowarzyszenia.

– To wyróżnienie ma ważne znaczenie dla wszystkich Polaków, którzy pielgrzymują na Jasną Górę i w tym miejscu tworzą polską kulturę – podkreślił o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

Natomiast Lidia Dudkiewicz redaktor naczelna „Niedzieli” podkreśliła, że „to szczególne wyróżnienie dla naszego tygodnika w roku, w którym obchodzimy 90. urodziny „Niedzieli” - Matka Boża Jasnogórska jest pierwszą redaktorką „Niedzieli”. Przy tej okazji dziękujemy za modlitwy, które tutaj zawsze budują i wzmacniają – mówiła Lidia Dudkiewicz i dodała: „Myślę, że powinniśmy nagrodzić Pana Premiera brawami za to, co robi, aby obronić czyste oblicze kultury polskiej i chronić wartości”.

Redaktor naczelna „Niedzieli” mówiąc zaś o dziedzictwie narodowym, przywołała rok 1926, kiedy bp Teodor Kubina założył „Niedzielę”, oraz jej Redaktorów Naczelnych ze szczególnym uwzględnieniem ks. inf. Ireneusza Skubisia, który przez 33 lata przewodził „Niedzieli”. - Mogę zapewnić, że będę pielęgnowała to dziedzictwo. „Niedziela” będzie zawsze kustoszem kultury i tą instytucją, która przekazuje najświeższe treści dotyczące kultury. Będzie starała się jak najlepiej promować kulturę – podsumowała Lidia Dudkiewicz.

Na znaczenie Jasnej Góry i „Niedzieli” dla kultury polskie wskazał również poseł Konrad Głębocki.

Wręczenie odznak odbyło się podczas koncertu Jasnogórskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Marka Piątka.

Na uroczystościach obecni byli m.in. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor honorowy „Niedzieli”, Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego, Lidia Burzyńska, Konrad Głębocki i Szymon Giżyński, posłowie na Sejm RP oraz Mariusz Trepka, wicewojewoda śląski.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook