Częstochowa: abp Depo przewodniczył modlitwie za zmarłych biskupów

ks. mf, Częstochowa, 2016-02-01

„Ci, którzy odeszli z tego świata przed nami wpatrują się w Jezusa” – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 1 lutego przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie w intencji zmarłych biskupów i kanoników Kapituły Bazyliki Archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Zgromadzeni na Mszy św. kanonicy modlili się również za papieża Piusa XII, który ustanowił kapitułę katedralną w Częstochowie i bp. Zdzisława Golińskiego, na którego prośbę kapituła została powołana w 1951 r.

W tym roku tradycyjna Msza św. i spotkanie kapituły archikatedralnej wpisała się w 90. rocznicę powstania Kościoła częstochowskiego, 90. rocznicę ingresu pierwszego ordynariusza diecezji bp. Teodora Kubiny i 65. rocznicę powołania kapituły katedralnej w Częstochowie.

Przed rozpoczęciem Mszy św. prepozyt kapituły ks. prałat Teofil Siudy wyczytał imiona zmarłych biskupów i kanoników kapituły katedralnej.

W homilii abp Depo podkreślił za św. Janem Pawłem II, że „Chrystus jest zawsze współczesny” i dodał, że „w Nim i przez Niego zyskujemy życie wieczne”.

Nawiązując do czytań mszalnych, abp Depo podkreślił, że „dramat Dawida i dramat człowieka opętanego z Gerazy ukazują potrzebę wyzwolenia z niewoli Szatana i jego zwodniczych obietnic”. – Jak trudno jest żyć bez rozpoznania prawdy o miłosierdziu Boga, o zmiłowaniu się Boga nad człowiekiem – mówił abp Depo.

„Posłannictwo miłosierdzia jest podstawowym posłannictwem Kościoła” – kontynuował metropolita częstochowski i za papieżem Franciszkiem przypomniał, że „trzeba wyjść naprzeciw Jezusa i doprowadzić Go do innych”.

Z bólem abp Depo zaznaczył również, że „na naszych oczach dokonuje się wyrzucenie Jezusa z granic naszej cywilizacji”. – Czy można żyć bez Jezusa? Czy można przynieść bez Niego dobre owoce? – pytał arcybiskup i dodał, że „jesteśmy wezwani po imieniu i konkretnie posłani, by głosić Jezusa”.

Mszy św. towarzyszyła asysta alumnów Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie oraz chór tegoż seminarium.

Kapituła archikatedralna w Częstochowie została erygowana przez papieża Piusa XII, na prośbę bp. Zdzisława Golińskiego, 5 sierpnia 1951 r., na mocy Bulli „Peropportune sane”.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook