Częstochowa: pogrzeb Andrzeja Nowickiego, znanego muzyka jazzowego

ks.mf, Częstochowa, 2016-02-03

Andrzej Nowicki, zmarły 31 stycznia br. muzyk jazzowy, został pochowany w środę, 3 lutego, na częstochowskim cmentarzu Kule. Mszy św. w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus przewodniczył ks. prof. Kazimierz Szymonik. Homilię wygłosił ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor tygodnika „Niedziela”.

W uroczystościach pogrzebowych wzięła udział rodzina zmarłego muzyka, wielu częstochowian, przedstawiciele świata kultury oraz muzycy związani z Andrzejem Nowickim, m.in. z formacji Five O’Clock Orchestra i Siergiej Wowkotrub Trio.

W homilii ks. Ireneusz Skubiś ukazał zmarłego jako człowieka kultury i wiary, otwartego na piękno. Wspomniał również czas kiedy zmarły jazzman należał do duszpasterstwa akademickiego. - Wyjątkowy człowiek ukształtowany przez muzykę, przez grę. Był bardzo przyjaznym i dobrym człowiekiem – podkreślił również ks. prof. Kazimierz Szymonik.

„Andrzeja Nowickiego poznałem podczas jednego z występów formacji Five O’Clock Orchestra w klubie jazzowym w Częstochowie. Potem również spotykaliśmy się w redakcji „Niedzieli”, kiedy przychodził na Mszę św. i spotkanie byłych studentów z duszpasterstwa akademickiego, których duszpasterzem był ks. inf. Ireneusz Skubiś” – wspomina zmarłego ks. Mariusz Frukacz redaktor „Niedzieli” „Oczywiście bardzo często rozmawialiśmy o jazzie, który również jest mi bardzo bliski. Podczas ostatniego naszego spotkania Andrzej Nowicki podarował mi z osobistą dedykacją jedną z płyt, którą nagrał wspólnie z zespołem Five O’Clock Orchestra. Myślę, że kiedy będę słuchał tej płyty Andrzej Nowicki będzie grał w moim sercu i będzie obecny w moich modlitwach” – dodaje ks. Frukacz

Na cmentarzu podczas uroczystości pogrzebowych zabrzmiała muzyka jazzowa w wykonaniu przyjaciół muzyka. Ostatnie pożegnanie zagrali m. in. Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski, Andrzej Wardęga, Janusz Sołtysik, Eugeniusz „Kerry” Marszałek.

W czwartek, 4 lutego, odbędzie się o godz. 19.00 wspomnieniowy koncert poświęcony Andrzejowi Nowickiemu w Klubie Jazzowym Five O’Clock przy ulicy Racławickiej 2 w Częstochowie.

Andrzej Nowicki, częstochowski jazzman był wieloletnim członek formacji jazzu tradycyjnego Five O'Clock Orchestra. Z FOCO związany był od samego początku, czyli od 1969 roku. W zespole grał na gitarze i banjo. Od 2001 grał również w Siergiej Wowkotrub Trio. Był wykładowcą Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz w Radomsku w klasie gitary.

Z formacją jazzu tradycyjnego Five O'Clock Orchestra wspólnie nagrał takie płyty jak: „Lazy River”, „Bix & Henryk” oraz „Suitę Nowoorleańską”. Natomiast z zespołem Siergiej Wowkotrub Trio nagrał płytę „Happy Times”. Był członkiem założycielem Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego.
Był związany z Duszpasterstwem Akademickim, którego duszpasterzem był ks. inf. Ireneusz Skubiś. Andrzej Nowicki był uczestnikiem spotkań byłych studentów ze swoim duszpasterzem organizowanych w siedzibie redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela”.

Zmarł 31 stycznia 2016 r. w Częstochowie

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook