Abp Depo: znak popiołu mówi nam prawdę o nas samych

ks. mf, Częstochowa, 2016-02-10

„Jeszcze brzmią w naszych uszach dźwięki karnawałowe, czy też studniówek, a już dzisiaj Kościół daje nam mocny znak, popiół. Ten znak mówi nam prawdę o nas, o naszym świecie, o tym, co nas boli i co nam zagraża. Mówi nam o tym w perspektywie życia wiecznego” - mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który wieczorem 10 lutego w Środę Popielcową przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Mszę św. koncelebrowali m. in. abp senior Stanisław Nowak, przedstawiciele Kapituły Bazyliki Archikatedralnej.
Na początku Mszy św. abp Depo podkreślił, że „Kościół przyniósł człowiekowi klucz do zrozumienia dziejów. Chrystus jest sensem życia każdego człowieka”. - Gromadzimy się przy Chrystusie, aby odczytać prawdę o nas samych, o dziejach naszej Ojczyzny. Wejdźmy w głębię tej prawdy – mówił abp Depo.

W homilii metropolita częstochowski przypomniał, ze „przeżycia Środy Popielcowej wprowadzają nas w głębię Roku Miłosierdzia. Chrystus, Oblicze Miłosiernego Ojca, wychodzi nam na spotkanie”. Nawiązując do tekstów mszalnych abp Depo wskazał na słowa „Ojciec odda tobie” i podkreślił, że „mówią nam one o perspektywie życia wiecznego”. - Horyzont wieczności porządkuje nam sprawy doczesne – dodał.

Arcybiskup wskazując na „dar zbawienia” przywołał słowa św. Jana Pawła II z „Tryptyku rzymskiego”, że „przemijanie ma sens, ma sens, ma sens”. „To Bóg pierwszy wychodzi nam naprzeciw. Miłosierdzie to poruszenie spowodowane miłością. Miłość miłosierna na cechy miłości Ojca wymagającego i cechy miłości matczynej pełnej czułości” – kontynuował.

Metropolita częstochowski przypomniał również słowa papieża Franciszka z Orędzie na Wielki Post: „W Jezusie Ukrzyżowanym Bóg pragnie dotrzeć do grzesznika, który odszedł najdalej, tam właśnie, gdzie się zagubił i od Niego oddalił...Miłosierdzie Boże zmienia serce człowieka i pozwala mu doświadczyć wiernej miłości, sprawiając, że i on staje się zdolny do miłosierdzia. Wciąż odnawiającym się cudem jest fakt, że miłosierdzie Boże może opromienić życie każdego z nas, pobudzając nas do miłości bliźniego i tego, co tradycja Kościoła nazywa uczynkami miłosierdzia względem ciała i duszy. Przypominają nam one o tym, że nasza wiara wyraża się w konkretnych, codziennych uczynkach, które mają pomagać naszemu bliźniemu w potrzebach jego ciała i duszy i na podstawie których będziemy sądzeni: karmienie, nawiedzanie, pocieszanie, pouczanie” – napisał papież Franciszek.

Metropolita częstochowski wskazał na św. Pawła apostoła i jego nawrócenie. - Kto lepiej rozumie budowanie nowego życia w Chrystusie niż ten, kto doświadczył dna i nędzy grzechu? – pytał abp Depo i dodał, że w dzisiejszym świecie mamy do czynienia z „sumieniem uśpionym w obliczu ludzkich dramatów”

Wskazując na przesłanie Środy Popielcowej podkreślił, że „Kościół jest trudną i wymagającą Matką i Nauczycielką”. - Garść popiołu symbolizuje przemijanie i ludzki los. Ma równocześnie sens, gdy pojawia się prawda, ze jesteśmy kimś w rękach Boga. Jesteśmy znakiem sprzeciwu wobec wartości i kryteriów tego świata – mówił abp Depo i zachęcił wiernych do uczestniczenia w Eucharystii, nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali oraz do sakramentu pokuty i pojednania.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook