Abp Depo do chorych: miłosierdzie to miłość potężniejsza od wszelkich uwikłań człowieka

ks. mf, Częstochowa, 2016-02-11

„Miłosierdzie to miłość potężniejsza od wszelkich uwikłań człowieka, także w tajemnicy ran i cierpienia” – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 11 lutego, w Światowy Dzień Chorego, przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali duszpasterze chorych i cierpiących, na czele z ks. Jackiem Marcińcem, duszpasterzem osób niepełnosprawnych w archidiecezji częstochowskiej We Mszy św. wzięli udział członkowie m. in. Katolickiego Ruchu „Betel”, Rycerze Kolumba, pracownicy Caritas oraz chorzy i cierpiący.

W homilii metropolita częstochowski podkreślił, że „posługujący chorym to słudzy miłości miłosiernej”. Odnosząc się do tajemnicy cierpienia przypomniał słowa poetki Aliny Paul, która w jednym ze swoich utworów napisała, że „najważniejsza jest wiara, że cierpienie połączone z krzyżem zawsze ma sens”. Abp Depo przypomniał również, że „czas Wielkiego Postu jest opatrznościowym darem od Boga, jest zaproszeniem do współpracy z łaską i czasem, by odrzucić bezsens życia”. „Życie człowieka jest darem Bożym i sposobem uczestniczenia w Boskim życiu na czas i wieczność” – kontynuował metropolita częstochowski.

Arcybiskup podkreślił, że „być chrześcijaninem to trwać w radykalnej dyspozycji dla Chrystusa, zanegować samego siebie, aby dźwigać krzyż i iść za Jezusem”. - Chociaż istnieje wspólna perspektywa utraty życia i cierpienia dla Chrystusa. jednak celem jest zmartwychwstanie – dodał arcybiskup. Metropolita częstochowski wskazał na Maryję Matkę miłosierdzia, która jest przewodniczką na drodze kroczenia za Chrystusem.

„Możemy prosić Jezusa miłosiernego przez wstawiennictwo Maryi, Jego i naszej Matki, aby obdarzył nas wszystkich gotowością służby potrzebującym, a konkretnie naszym braciom i siostrom chorym. Niekiedy posługa ta może być męcząca, ciężka, ale jesteśmy pewni, że Chrystus Pan nie omieszka przeobrazić naszego ludzkiego wysiłku w coś boskiego. My również możemy być rękami, ramionami, sercami, które pomagają Bogu w dokonywaniu cudów, często ukrytych” – cytował arcybiskup słowa papieża Franciszka z Orędzia na Światowy Dzień Chorego.

Jako świadectwo przybliżył abp Depo przykład cierpienia przyjaciela ks. kan. Jana Borończyka. - Doświadczony chorobą i cierpieniem udał się na pielgrzymkę ocalenia do Lourdes i wypowiedział słowa „Przyjechałem po cud, ale zgoda, mogę umrzeć” – mówił abp Depo i na zakończenie przypomniał, że „trzeba zaufać Bogu w Jego Planie Opatrzności na wzór Maryi i kontemplować oblicze miłosierne Jej Syna Jezusa Chrystusa”.

Na zakończenie Mszy św. metropolita częstochowski zawierzył chorych i cierpiących Maryi stojącej pod krzyżem Chrystusa i udzielił błogosławieństwa lurdzkiego Najświętszym Sakramentem. Zaapelował również do chorych i cierpiących, aby szczególnie modlili się o dobre owoce jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Dziękując metropolicie częstochowskiemu Andrzej Kalinowski założyciel i Katolickiego Ruchu „Betel” podkreślił, że „chorzy i cierpiący swoimi słabościami ukrytymi i widocznymi są bardzo potrzebni Kościołowi i chcą mu służyć swoją modlitwą, świadectwem i obecnością”.

Metropolita częstochowski poświęcił również dziesięć wózków inwalidzkich, które dla archidiecezji częstochowskiej podarowali Rycerze Kolumba.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook