Bp Kaszak: św. Józef trwał przy Słowie Bożym

ks.mf, Częstochowa, 2016-03-17

„Musimy spojrzeć w prawdzie na św. Józefa, który wiernie trwał przy Bożym Słowie” – powiedział w homilii bp Grzegorz Kaszak. Ordynariusz diecezji sosnowieckiej, wieczorem 17 marca, przewodniczył Mszy św. w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, z racji uroczystości patrona szkoły św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

W homilii bp Grzegorz Kaszak podkreślił, że „dzisiaj bardzo często świętych pokazuje się jako ludzi bez problemów” - Czy taki obraz świętego pociąga młodych ludzi? – pytał bp Kaszak i dodał, że „św. Józef przeżywał dramat”.

„Jak uczył św. Jan Paweł II Opiekun Jezusa przeżywał głębokie cierpienie. Nie było mu łatwo. Snuł plany, był pełen entuzjazmu a dowiedział się, że Maryja jest brzemienna i wiedział, że to Dziecko nie jest jego. Po ludzku musiał przeżywać jakiś dramat” – kontynuował bp Kaszak.

Biskup sosnowiecki podkreślił również, że „cała ta sytuacja jednak pokazuje ogromną wielkość św. Józefa” - Chciał ocalić Maryję od zniesławienia. Jego postawa to postępowanie miłosierne. Niejako wziął na siebie winę. Św. Józef w tym wszystkim naśladuje miłosiernego Boga – mówił biskup sosnowiecki.

Ordynariusz diecezji sosnowieckiej pytał, skąd św. Józef miał taką siłę? – Przecież zdobył się na gest przebaczenia i ratowania Maryi. Skąd czerpał taką dobroć – mówił biskup.

„Św. Józef był sprawiedliwy. Unikał okazji do grzechu. Trwał w słowie Bożym” – zaznaczył biskup i pytał alumnów i kleryków „ile czasu poświęcam na słowo Boże?” - Ono bowiem ratuje w trudnych sytuacjach, które przyjdą. Doświadczył tego św. Józef, który pełnił wolę Bożą – zakończył bp Kaszak.

Na zakończenie uroczystej liturgii bp Kaszak otrzymał od alumnów Niższego Seminarium Duchownego specjalny dyplom upamiętniający jego sakrament Chrztu św., przygotowany z racji 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Mszę św. z biskupem sosnowieckim koncelebrowali m.in. ks. Jerzy Bielecki, rektor Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie; ks. Teofil Siudy, prepozyt Kapituły Bazyliki Archikatedralnej w Częstochowie; ks. dr Grzegorz Szumera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie; ks. Konrad Kościk, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Po Mszy św. alumni zaprezentowali Misterium ku czci św. Józefa.

Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie powstało l września 1951 r. Jego założycielem był biskup częstochowski Zdzisław Goliński. Zorganizowaniem szkoły zajął się ks. dr Bronisław Panek, pierwszy rektor Niższego Seminarium Duchownego. Od samego początku szkoła musiała zmagać się z władzami komunistycznymi PRL. Nowy etap nastąpił po 1989 r. Szkoła została wpisana do ewidencji działalności oświatowej prowadzonej przez Kuratora Oświaty w Częstochowie. Nastąpiła też rozbudowa gmachu seminarium.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook