Bp Długosz: ze znakiem krzyża idziemy przez życie

ks. mf, Częstochowa, 2016-03-25

„Klękamy dziś przed krzyżem i wołamy: „Chwała Tobie, Królu wieków” - mówił w homilii biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz, który w Wielki Piątek przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

W homilii bp Długosz przypomniał, że „ze znakiem krzyża idziemy przez życie” - Tym znakiem zostaliśmy ochrzczeni. Czynimy znak krzyża, by wyznać wiarę, uciekamy się pod jego obronę i trzymamy go jako tarczę przed atakami Złego. Krzyż jest w szpitalach, szkołach, miejscach pracy, odznaczamy krzyżem naszych bohaterów i stawiamy go na grobach naszych bliskich – mówił bp Długosz.

Podkreślił, że „krzyż jest znakiem, któremu sprzeciwiać się będą. Jedni kochają krzyż do szaleństwa, inni go zwalczają i jeszcze inni udają, że go nie widzą”.

„Krzyż stoi niewzruszony przez wieki i płynie z niego prawda oczywista, że Bóg ukochał świat” – kontynuował bp Długosz i dodał, że „ do śmierci Jezusa na krzyżu umierali niewolnicy, od śmierci Jezusa krzyż ze znaku hańby stał się znakiem nadziei”.

Biskup wskazał wiernym, że „dwie przecinające się belki krzyża są dla nas katechezą, że Bóg posyła z miłości swego Syna” - Krzyż uczy też umiejętności przebaczenia, miłosierdzia i pojednania. Krzyż jest znakiem nadziei, jest chrześcijańskim gestem błogosławieństwa – mówił biskup.

Za św. Janem Pawłem II bp Długosz przypomniał również, że „krzyża należy także bronić, a to także oznacza bronić naszego dziedzictwa wiary i kultury”.

„Co znaczy wziąć swój krzyż. Jak naśladuję miłość Chrystusa wobec najbliższych, czy też w miejscu pracy?” – pytał biskup wskazując, że „wobec świata musimy być świadkami mądrości krzyża, bo jesteśmy uczniami Ukrzyżowanego”.

Podczas Liturgii Męki Pańskiej tekst Pasji według św. Jana wykonał chór kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Natomiast abp Wacław Depo metropolita częstochowski przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook