Drohiczyn: modlitwa za ojczyznę i diecezję podczas Dnia Podlasia

ks. ap, Drohiczyn, 2012-06-11

Dzień Podlasia uroczyście obchodzono 10 czerwca w Drohiczynie jako dziękczynienie za wizytę w 1999 r. Jana Pawła II w mieście i regionie. W tym roku dołączyła się także młodzież, która uczestniczyła w weekend w Drohiczynie w III Święcie Młodych tej Ziemi zorganizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

W sobotę biskup drohiczyński Antoni Dydycz zaapelował do młodzieży, aby młodzi szli za wezwaniem bł. Jana Pawła II i dążyli do wysokich celów, pomimo, że – jak się wyraził – „wielu chce ich od tego uwolnić”. Podkreślał też, że młodzież musi rozwijać swoją osobowość i uczyć się dokonywania wyborów.

Odwołując się do symboliki sportowej bp Dydycz powiedział także, że podczas „gdy w zawodach sportowych, zawsze jest ktoś przegrany, to w Bożych wszyscy mają szanse osiągnąć zwycięstwo, jakim jest szczęście wieczne”.

Oprócz Mszy św. w programie Święta Młodych znalazła się także modlitewna adoracja krzyża podczas „Nocy pojednania”. Młodzież obejrzała nagrodzony na Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie, film dokumentalny pt. „Kolumbia - Świadectwo dla świata”. Jego reżyser Dominik Tarczyński podzielił się też swoim świadectwem życia, odkrywania głębi wiary oraz roli i siły modlitwy, która może przemieniać, nie tylko poszczególne osoby, ale też całe społeczności narodowe.

Po radosnym muzykowaniu prowadzonym przez młodzież z Węgrowa i nocnym przejściu z różańcem w ręku pod Kopiec Pamięci Podlasia, usypany na miejscu spotkania z bł. Janem Pawłem II w 1999 roku odbył się maryjny apel Młodzieżowej Krucjaty. Na szczycie kopca, młodzież otrzymała różańce, poświęcone przez bp. Dydycza.

W niedzielę młodzież w auli Wyższego Seminarium Duchownego wzięła udział w spotkaniu na temat rozumienia mediów i zagrożeń z nich płynących, które poprowadzili publicyści: Jacek Karnowski i Grzegorz Górny. Odbył się również panel dyskusyjny na temat aktualnej kondycji mediów.

Następnie na scenie przed drohiczyńską katedrą wystąpili laureaci Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu – Podlasie 2012”, który w tym roku odbywał się pod hasłem „ Musicie od siebie wymagać” oraz odebrali przyznane im nagrody.

Wieczorem natomiast, czyli o godzinie przybycia, przed trzynastu laty do Drohiczyna bł. Jana Pawła II, rozpoczęła się Eucharystia, celebrowana przez biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza w obecności relikwii Papieża - Polaka

W homilii bp Dydycz przypomniał że w Drohiczynie co roku jest organizowane to modlitewne spotkanie, któremu sejmiki samorządowe trzech województw nadały rangę święta. - Papieska wizyta była bowiem wielkim wydarzeniem dla tego regionu – zaznaczył hierarcha. Przypomniał też, że to bł. Jan Paweł II apelował do rodaków o obronę krzyża.

Kaznodzieja nawiązując zaś do biblijnego pytania Boga w raju: „Gdzie jesteś, Adamie?” przypomniał, że po powiedzeniu Bogu „nie” każdy człowiek czuje wstyd. Zadał też analogiczne pytanie: „Gdzie jesteś, dialogu?”

- W Drohiczynie Jan Paweł II mówił bowiem o dialogu, zwłaszcza o dialogu niezbędnym, aby między ludźmi mogło zaistnieć zrozumienie, jedność w wierze, jedność wokół dobra wspólnego – przypominał bp Dydycz. Podkreślił też, że dialogowi winien towarzyszyć duch służby. Jedno zaś i drugie prowadzi do solidarnej współpracy, do coraz to odważniejszej pracy na rzecz dobra wspólnego Ojczyzny – zaznaczył.

Hierarcha skrytykował media komercyjne i publiczne, że „przyjmują postawę służebną względem panującej polityki i finansów”. - Trudno się temu dziwić. Natomiast wypada dziwić się, dlaczego te same molochy medialne boją się mediów katolickich o wyrazistej wizji świata – mówił biskup drohiczyński.

Zaapelował także o modlitwę w intencji Polski oraz o pielęgnowanie narodowych tradycji. - Niech w każdym domu będzie polska flaga. Zabiegajmy o to, aby historia nie była okrajana, a literatura polska niech głęboko zapada w umysły i serca kolejnych pokoleń. Miejmy odwagę godnie reprezentować naszą Ojczyznę. I nie zapominajmy tego, jak Polskę kochał Jan Paweł II i o co nas prosił” – wołał bp Dydycz.

W obchodach Dnia Podlasia wzięli udział duchowni z Kanady, Niemiec oraz kilku polskich diecezji, siostry zakonne, delegaci prawosławnego metropolity Sawy. Obecni byli przedstawiciele rządu, parlamentu, władz wojewódzkich, samorządowych wszystkich szczebli, służb mundurowych, instytucji, organizacji i stowarzyszeń, poczty sztandarowe, bractwa rycerskie i strzeleckie, oraz wierni z całej diecezji drohiczyńskiej.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook