Orszak Trzech Króli w Bielsku Podlaskim

xap, Bielsk Podlaski, 2016-01-06

W Uroczystość Objawienie Pańskiego, 6 stycznia w Bielsku Podlaskim po raz trzeci był zorganizowany Orszak Trzech Króli. Rozpoczęła go Eucharystia, celebrowana w parafii Opatrzności Bożej przez biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa.

W homilii powiedział on, że Boga można poznać na ziemi przez wiarę i rozum, a św. Jana Paweł II nawał je dwoma skrzydłami poznania Boga. Mędrcy pokazują, iż wiara pozwala poznać, jak bardzo jesteśmy kochani przez Boga. Obliguje nas to do bycia gwiazdą wskazująca innym ludziom drogę do spotkania z Chrystusem - mówił bp Pikus. Złożył on wszystkim życzenie noworoczne oraz świąteczne wiernym Cerkwi prawosławnej, rozpoczynającym przezywanie uroczystości Narodzenia Pańskiego. Podziękował też organizatorom i wykonawcom na czele z ks. prał. Zbigniewem Karolakiem, za włączenie się w inicjatywę Orszaku Trzech Króli, będącą radosnym świadectwem wiary w naszych środowiskach.

Eucharystię koncelebrowali także: miejscowy proboszcz ks. prał. Zbigniew Karolak, emerytowany dziekan bielski ks. prał. dr Ludwik Olszewski, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim ks. kan. dr Dariusz Kujawa oraz misjonarz z Urugwaju, pochodzący z Bielska Podlaskiego ks. kan. dr Jarosław Przeździecki.

W czasie przemarszu ulicami Bielska Podlaskiego zostały przedstawione sceny takie jak walki dobra ze złem, czy tryumfu aniołów, przygotowane przez dzieci, młodzież i dorosłych. Na uwagę zasługiwały starannie przygotowane kostiumy, aktualne przesłanie tekstów oraz dobra gra aktorska. Orszak zakończył się na placu przed Ratuszem sceną hołdu złożonego Jezusowi.

Życzenia świąteczno – noworoczne złożyli tam mieszkańcom i gościom: ks. prał. Zbigniew Karolak, senator RP z Bielska Podlaskiego Tadeusz Romańczuk, burmistrz miasta Jarosław Borowski, wójt tamtejszej gminy Raisa Rajecka oraz starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski.

Podkreślili oni kulturowo-edukacyjny charakter inicjatywy, przybliżający zarówno na ulicach miast, biblijne wydarzenia, jak też współczesne problemy, angażując w przygotowanie miejscową społeczność. Składając życzenia powiedzieli, że dla wielu obecnych, wyznania prawosławnego, rozpoczynających Wigilię Narodzenia Pańskiego, stanowiło to piękne wprowadzenie do przeżywania świątecznego czasu. Orszak zakończyła wspólna agapa z postnym bigosem.

Bp Tadeusz Pikus Eucharystią, celebrowaną w kościele św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach, rozpoczął również Orszak Trzech Króli w tym mieście.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook