Poświęcenie sztandaru Łomżyńsko–Drohickiego Bractwa Kurkowego w Ciechanowcu

ks. ap, Ciechanowiec, 2016-01-17

16 stycznia w kościele pw. Trójcy Świętej w Ciechanowcu odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru Łomżyńsko–Drohickiego Bractwa Kurkowego.

Miejscowy proboszcz i dziekan ciechanowiecki ks. kan. Tadeusz Kryński podkreślił, że zgromadziła ona w zabytkowej ciechanowieckiej świątyni z łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Słuchającej, licznych reprezentantów bractw kurkowych i strzeleckich z Polski i Ukrainy w uroczystych strojach z pocztami sztandarowymi, księży biskupów i duchownych zarówno katolickich, jak też reprezentanta Cerkwi Prawosławnej na Ukrainie, sympatyków bractw oraz mieszkańców Ciechanowca.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Aktu poświęcenia sztandaru dokonał i homilię wygłosił biskup drohiczyński Tadeusz Pikus. Podkreślił w niej, że tytuł, którym posługują się członkowie bractw - bracia i siostry, jest najwłaściwszy dla chrześcijan, ponieważ dzięki sakramentowi chrztu świętego, możemy mówić do Boga – Ojcze, jako Jego dzieci. Przypomniał również, że historia bractw kurkowych związana jest z obraną miast, w których powstawały. Dzisiaj zaś kultywowane tradycje obrony, powinny przenieść się na strzeżenie murów rodziny, mówił ksiądz biskup. Należy bowiem chronić zrozumienie wielkości sakramentalnego małżeństwa oraz miłość małżeńską, zagrożoną często egoistycznym pojmowaniem planów i zadań, w tym także rodzicielskich.

Jak podkreślili członkowie Łomżyńsko–Drohickiego Bractwa Kurkowego, sztandar stanowi jeszcze jeden zwornik, tego, co stało u podstaw jego powołania. Jest to przeszłość dwóch sąsiadujących diecezji, książęcego mazowieckiego miasta Łomży i koronacyjnego Drohiczyna, będącego pierwszą stolica Podlasia. Od 2012 roku siedziba bractwa jest natomiast Ciechanowiec, z granicznym Nurcem.
Na sztandarze, ufundowanym przez członków bractw, firmy i samorządowców, widnieją symbole bractwa i portret bohatera narodowego Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki Kazimierza Pułaskiego herbu Ślepowron, wywodzącego się z rodu mazowiecko – podlaskiego.

Po Eucharystii księża biskupi dokonali aktu mianowania nowych członków Łomżyńsko–Drohickiego Bractwa Kurkowego. Uczestniczyli także w Kuczynie na balu, połączonym z intronizacją króla. Tomasz Miliszkiewicz, dziękując zaś za ich udział w uroczystości podarował ks. bp Tadeuszowi Pikusowi pamiątkową szablę, a ks. bp Januszowi Stepnowskiemu witraż z wizerunkiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook