Boćki: ekumeniczne kolędowanie z bp. Tadeuszem Pikusem

xap, Boćki, 2016-01-24

Boćki: ekumeniczne kolędowanie z bp. Tadeuszem Pikusem Fot. ks. Artur Płachno

Pod koniec Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan biskup drohiczyński Tadeusz Pikus wziął udział w odbywającym się od ponad 20 lat, ekumenicznym spotkaniu kolędowym, organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Boćkach przy współpracy Gminy Boćki, Zespołu Szkół oraz parafii katolickiej i prawosławnej w tej miejscowości.

Cieszące się dużym zainteresowaniem spotkania, odbywające się w hali sportowej przy Zespole Szkół w Boćkach, gromadzą wielu wykonawców różnego wieku, stylu i języków oraz setki słuchaczy z kilku powiatów województwa podlaskiego, gdzie mieszka także wielu ludzi wyznania prawosławnego.

W spotkaniu uczestniczyli proboszcz parafii katolickiej, pw. św. Józefa i św. Antoniego w Boćkach ks. Henryk Bałdyga, proboszcz parafii prawosławnej pw. Zaśnięcia Matki Bożej w Boćkach ks. prot. Mirosław Niczyporuk, inni duchowni katoliccy i prawosławni, wójt gminy Boćki Stanisław Derehajło, samorządowcy oraz dyrektorzy szkół i nauczyciele.

Podczas tegorocznego koncertu zaprezentowano zarówno tradycyjne kolędy śpiewane w Kościele katolickim i Cerkwi prawosławnej, jak też różnego rodzaju świąteczne utwory muzyczne w wykonaniu dzieci, solistów, chórów i zespołów. Spotkanie prowadzili Marek Skomorowski i Teresa Modzelewska. Przybliżali oni publiczności zarówno utytułowanych wykonawców, jak też małe dzieci i ich różnorodny repertuar.

Wystąpiły: Orkiestra Dęta z Bociek, zespół folklorystyczny „Klekociaki”, przedszkolaki z Bociek, dzieci z przedszkola i pierwszych klas z Bociek, chór szkolny z Bociek, chór szkolny z Andryjanek, prawosławny chór parafii Łosinka, prawosławny zespół „Wasiloczki” z Bielska Podlaskiego, zespół „Róże Jesieni” oraz soliści Dominika Żukowska i Anna Kudrewicz. Żywiołowe przedstawienie „Herodów” zaprezentował także zespół teatralny z Perlejewa pod kierunkiem Bożeny Bujno.

Zabierając głos bp Tadeusz Pikus powiedział, że modlitwa o jedność chrześcijaństwa powinna trwać nieustannie. Podkreślił też, że śpiew stanowi wspaniałą modlitwę jednocząca ludzi. „Przy muzyce i śpiewie słowa milkną. A kiedy jeszcze przemówi serce, to nawet słowa i muzyka milczą” - tłumaczył.

Ordynariusz drohiczyński podkreślił, że takie wielokulturowe i wielowyznaniowe spotkania tworzą wspólnotę. Nawiązując co przeżywanego w Kościele katolickim Roku Miłosierdzia, w którym otwiera się symbolicznie bramy świątyń, życzył, aby bramą miłosierdzia dla innych, stawało się każde ludzkie serce niezależnie od wyznania.

Bp Pikus, wspólnie z prawosławnym duchownym, przy akompaniamencie chórów wykonał refren prawosławnej kolędy. Zebrani odmówili modlitwę „Ojcze nas” w intencji jedności chrześcijan oraz zaśpiewali razem kolędę „Bóg się rodzi”.

W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan w boćkowskich świątyniach katolickiej i prawosławnej, odbyły się liturgie, podczas których Słowo Boże głosili duchowni innego wyznania. Miało to również miejsce w niektórych miejscowościach na terenie diecezji drohiczyńskiej, gdzie znajdują się parafie prawosławne.

Fot. ks. Artur Płachno Fot. ks. Artur Płachno Fot. ks. Artur Płachno Fot. ks. Artur Płachno Fot. ks. Artur Płachno Fot. ks. Artur Płachno Fot. ks. Artur Płachno Fot. ks. Artur Płachno Fot. ks. Artur Płachno

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook