Bp Pikus: post stanowi gotowość do uporządkowania życia

ks. ap, Dołubów, 2016-02-10

"Post stanowi gotowość do uporządkowania życia i oczyszczenia serca" - powiedział biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, który w Środę Popielcową celebrował Eucharystię w kościele świętych apostołów Piotra i Pawła w Dołubowie.

W homilii przypomniał, że w okresie wielkiego postu, otwierają się sumienia i ludzkie serca, aby przygotować je na radość przeżycia ostatecznego zwycięstwa nad śmiercią. Podkreślił, że powinno się w tym czasie głębiej zastanowić nad tym, jak mamy iść Drogą, która nazywa się Jezus Chrystus. - Pomocą w tym jest: modlitwa, miłosierdzie i post, wypływające z wiary, będącej nie tylko jak zakładana koszula, lecz jak skóra zawsze zrośnięta z człowiekiem - podkreślił ksiądz biskup.

Mówiąc o modlitwie zwrócił uwagę na potrzebę słuchania w niej Boga, do którego, dzięki sakramentowi chrztu świętego, możemy mówić „Ojcze”. - Bóg miłosierny, odpuszczający najgorsze przewinienia, powinien być też wzorem naszego miłosiernego odniesienia do innych ludzi i dzielenia się dobrem z nimi, post zaś ma prowadzić każdego do doskonałości jedynie przed Bogiem - mówił pasterz Kościoła drohiczyńskiego.

Ks. bp Tadeusz Pikus pobłogosławił popiół, który przyjął również na swoją głowę z rąk proboszcza parafii ks. Zenona Bobla, a następnie dokonał obrzędu posypania głów parafianom. Przybył do nich w ramach odwiedzin duszpasterskich parafii, w których jako biskup drohiczyński, nie sprawował jeszcze sakramentów.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook