Siemiatycze: Dzień Chorego w diecezji drohiczyńskiej

ks.ap, Drohiczyn, 2016-02-11

Bp Tadeusz Pikus celebrował 11 lutego Eucharystię w intencji chorych z okazji Światowego Dnia Chorego. Podczas liturgii w kościele Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach wyjaśnił wiernym na czym polega istota miłosierdzia.

Biskup drohiczyński podkreślił w homilii, że miłosierdzie polega na pomocy tym, którzy na nią nie zasługują. ”Tak czyni Bóg wobec ludzi. Pozwala on także im na mocy chrztu świętego wołać do siebie 'Ojcze!'” - przypomniał biskup.

Nawiązując do uzdrowienia ewangelicznego paralityka, biskup powiedział, że Chrystus ukazuje, że człowiekowi powinno zawsze bardziej zależeć na życiu wiecznym, niż na zdrowiu. „Tracimy dziecięctwo Boże, bo bardziej ufamy sobie i przyrodzie. Myślimy bowiem o chorobach i zdrowiu, a chodzi przecież życie i śmierć” – podkreślił.

Udzielił on również sakramentu namaszczenia chorych oraz odwiedził z posługą duszpasterską szpital w Siemiatyczach, gdzie uczestniczył w otwarciu odnowionego oddziału. Spotkał się również z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Siemiatyczach i Domu św. Antoniego w Drohiczynie.

Specjalnym dekretem ustanowił też Drzwi Święte Roku Miłosierdzia w kaplicach szpitalnych, domach opieki społecznej i w więzieniu na terenie diecezji drohiczyńskiej. Po ich przekroczeniu i spełnieniu zwykłych warunków pacjenci i więźniowie będą mogli zyskać odpust zupełny.

Tego dnia delegowani przez biskupa kapłani odwiedzili również znajdujące się na terenie diecezji drohiczyńskiej szpitale: w Bielsku Podlaskim, Ciechanowcu, Hajnówce i Węgrowie, a także domy pomocy społecznej: w Bacikach Średnich, Barchowie, Brańsku, Jabłonnie Lackiej, Lipkach, Nurcu, Ostrówku, Sadolesiu i w Wirowie. Sprawowali oni tam Eucharystie, udzielili sakramentu namaszczenia chorych oraz otworzyli Bramy Miłosierdzia.

Duchowny nawiedził też areszt śledczy w Hajnówce.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook