Bp Tadeusz Pikus w Poniedziałek Wielkanocny u benedyktynek

ks. ap, Drohiczyn, 2016-03-28

Bp Tadeusz Pikus w Poniedziałek Wielkanocny u benedyktynek Fot. ks. Artur Płachno

W Poniedziałek Wielkanocny biskup drohiczyński Tadeusz Pikus celebrował, zgodnie z tradycją przejętą po swoim poprzedniku, Eucharystię w kościele p.w. Wszystkich Świętych, przy klasztorze sióstr benedyktynek w Drohiczynie.

W homilii ksiądz biskup zaapelował o otwarcie się w przeżywaniu naszej religijności współdziałając z Chrystusem Zmartwychwstałym w Duchu Świętym. „Religia bez Ducha Bożego pozostawia nam tylko mięso baranków i obyczaje. Człowiek pozostaje podobnie jak w Wielki Piątek jedynie w kręgu własnych możliwości - gdy Boga nie ma złożono Go w grobie, osądzono i zabito. Duch Boży odsuwa kamień. To, co było umarłe, powstaje do życia. Nie jest to też życie, którego końcem jest śmierć, lecz życie, które trwa bez końca” – mówił.

Podkreślił też, że w życiu człowieka ciągle pojawiają się pokusy, „aby tę prawdę i Ducha Bożego wciąż grzebać i kamieniem przywalać grób, żeby liczyć na siebie, ponieważ najsilniej rządzą człowiekiem ambicje i pycha. Każdy chce być najważniejszym i nawet ważniejszym od Boga. Trudno jest dać Mu miejsce w swoim życiu, a jeszcze trudniej przyjąć inny sposób życia, który wyraża się w religii wolą Boga.” Trudność ta wynika z utraty więzi z Bogiem i pogardzenia Nim, kontynuował ks. bp Pikus. Żyjemy w stanie ciągle pojawiających się pretensji i roszczeń życiowych, których rozwiązania szukamy jedynie w sobie i są one stale niewystarczające. Jezus nawet swoim uczniom, którzy byli blisko Niego i także nie rozumieli wszystkiego, obiecał zesłać Ducha Świętego, który dopiero doprowadzi ich do pełnej prawdy. Każdemu chrześcijaninowi potrzeba Ducha Świętego, który pozwoli otworzyć się na prawdę o Zmartwychwstaniu i być jej świadkami wobec innych.

Ks. bp Pius złożył też szczególne świąteczne życzenia kontemplacyjnemu zakonowi sióstr benedyktynek, ich kapelanowi oraz wszystkim przybyłym do tej świątyni.

Biskup Pikus w Poniedziałek Wielkanocny celebrował również Eucharystię w kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie, natomiast senior ks. bp Antoni Dydycz w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Serpelicach.

Fot. ks. Artur Płachno Fot. ks. Artur Płachno Fot. ks. Artur Płachno Fot. ks. Artur Płachno Fot. ks. Artur Płachno Fot. ks. Artur Płachno Fot. ks. Artur Płachno Fot. ks. Artur Płachno

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook