Bp Tadeusz Pikus w Poniedziałek Wielkanocny u benedyktynek

ks. ap, Drohiczyn, 2016-03-28

W Poniedziałek Wielkanocny biskup drohiczyński Tadeusz Pikus celebrował, zgodnie z tradycją przejętą po swoim poprzedniku, Eucharystię w kościele p.w. Wszystkich Świętych, przy klasztorze sióstr benedyktynek w Drohiczynie.

W homilii ksiądz biskup zaapelował o otwarcie się w przeżywaniu naszej religijności współdziałając z Chrystusem Zmartwychwstałym w Duchu Świętym. „Religia bez Ducha Bożego pozostawia nam tylko mięso baranków i obyczaje. Człowiek pozostaje podobnie jak w Wielki Piątek jedynie w kręgu własnych możliwości - gdy Boga nie ma złożono Go w grobie, osądzono i zabito. Duch Boży odsuwa kamień. To, co było umarłe, powstaje do życia. Nie jest to też życie, którego końcem jest śmierć, lecz życie, które trwa bez końca” – mówił.

Podkreślił też, że w życiu człowieka ciągle pojawiają się pokusy, „aby tę prawdę i Ducha Bożego wciąż grzebać i kamieniem przywalać grób, żeby liczyć na siebie, ponieważ najsilniej rządzą człowiekiem ambicje i pycha. Każdy chce być najważniejszym i nawet ważniejszym od Boga. Trudno jest dać Mu miejsce w swoim życiu, a jeszcze trudniej przyjąć inny sposób życia, który wyraża się w religii wolą Boga.” Trudność ta wynika z utraty więzi z Bogiem i pogardzenia Nim, kontynuował ks. bp Pikus. Żyjemy w stanie ciągle pojawiających się pretensji i roszczeń życiowych, których rozwiązania szukamy jedynie w sobie i są one stale niewystarczające. Jezus nawet swoim uczniom, którzy byli blisko Niego i także nie rozumieli wszystkiego, obiecał zesłać Ducha Świętego, który dopiero doprowadzi ich do pełnej prawdy. Każdemu chrześcijaninowi potrzeba Ducha Świętego, który pozwoli otworzyć się na prawdę o Zmartwychwstaniu i być jej świadkami wobec innych.

Ks. bp Pius złożył też szczególne świąteczne życzenia kontemplacyjnemu zakonowi sióstr benedyktynek, ich kapelanowi oraz wszystkim przybyłym do tej świątyni.

Biskup Pikus w Poniedziałek Wielkanocny celebrował również Eucharystię w kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie, natomiast senior ks. bp Antoni Dydycz w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Serpelicach.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook