Elbląg: bp Styrna autorem rozważań ulicznej drogi krzyżowej

ks. pt, Elbląg, 2016-03-24

Tysiące elblążan wzięło udział w drodze krzyżowej zorganizowanej na ulicach miasta w Wielką Środę wieczorem. Trasa przemarszu prowadziła od sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy ku katedrze św. Mikołaja, będącej jednocześnie diecezjalnym sanktuarium Krzyża świętego.

Autorem tegorocznych rozważań i modlitw był biskup senior diecezji elbląskiej Jan Styrna. Inspiracją do ich napisania stało się nauczanie św. Jana Pawła II, a zwłaszcza encyklika o Bożym miłosierdziu „Dives in misericordia”. - W encyklice tej, Jan Paweł II starał się odsłonić raz jeszcze oblicze Ojca, który jest - jak uczy św. Paweł Apostoł - Ojcem Miłosierdzia oraz Bogiem wszelkiej pociechy - przypomniał bp Styrna.

Autor rozważań rozpoczął drogę krzyżową od wołania i modlitwy skierowanej do Matki Bożej: proś Boga za nami, proś Boga za nami, aby ogarnęło nas nieskończone miłosierdzie Ojca niebieskiego. Rozważania poszczególnych stacji miały formę modlitwy skierowanej do Zbawiciela. W ten sposób uczestnicy nabożeństwa usłyszeli o Jezusie, który idzie odważnie ku Jerozolimie, męce i krzyżowi. Podobnie wędruje ku grzesznikom, niosąc odkupienie, ratunek i zbawienie. W Kościele ustanawia sakrament pojednania, aby każdy zawsze miał otwartą drogę powrotu do Boga, do pojednania, życia w łasce, w zjednoczeniu ze źródłem świętości.

Od 20 lat organizatorem drogi krzyżowej na ulicach Elbląga jest Elbląskie Seminarium Duchowne. Współtworzą ją żołnierze, harcerze, aktorzy elbląskiego teatru, czy też przedstawiciele innych instytucji kulturalnych. W sposób szczególny zaznaczają swój udział mężczyźni i młodzieńcy poszczególnych elbląskich parafii, niosący pomiędzy stacjami ogromny metalowy krzyż.

Nabożeństwo kończy się przy katedrze św. Mikołaja błogosławieństwem udzielonym średniowiecznym relikwiarzem Krzyża św. oraz zachętą biskupa elbląskiego do udziału w Triduum Paschalnym.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook