Peregrynacja wizerunku Matki Bożej tematem konferencj rejonowych księży diecezji ełckiej

pz, Ełk, 2012-10-24

Peregrynacja cudownego wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, która rozpocznie się w 2013 r. było tematem cyklicznych spotkań kapłanów, które odbyły się w dniach 23–24 października w Suwałkach, Orzyszu i Ełku. W konferencjach uczestniczyło większość kapłanów, a także biskupi z Ełku. Wprowadzenia w przygotowanie diecezji do peregrynacji dokonał kustosz obrazu Matki Bożej, paulin pochodzący z Ełku – o. Mariusz Małkiński.

Jak stwierdził prelegent - peregrynacja jest dziełem Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, który przygotowując Polskę do obchodów milenium Chrztu Polski poprzez 9–letnią nowennę, wpisał w to przygotowanie również 300-lecie ślubów Jana Kazimierza. Uroczystości milenijne odbyły się w roku 1956 na Jasnej Górze. Na tę uroczystość ks. kardynał napisał Śluby Jasnogórskie. Życzeniem jego było to, aby na tę uroczystość 26 sierpnia 1956 roku wyniesiono z kaplicy na Jasnej Górze cudowny obraz Matki Bożej i złożyć ślubowanie w obecności Maryi. Po zakończonej Mszy Świętej, kiedy wnoszono cudowny obraz do Kaplicy Jasnogórskie, kiedy uniesiono obraz dla publicznej czci – ludzie zaczęli wołać: Maryjo zejdź do nas, Maryjo zostań z nami.

Wykonano kopię, która wędruje po Polsce. Ojciec Małkiński podzielił się świadectwem jak nadal ludzie przeżywają peregrynację wizerunku Matki Bożej, mimo iż peregrynacja po Polsce nie odbywa się po raz pierwszy, to dla wiernych i kapłanów jest to chwila wielkiego przeżycia – powiedział kustosz wizerunku. W dalszej części prelekcji paulin przedstawił program peregrynacji, który jest wypracowany przez lata doświadczeń. Mówca zwrócił też uwagę na ważność dobrego przygotowania peregrynacji poprzez misje, prowadzone przed nawiedzeniem obrazu.

Biskup ełcki Jerzy Mazur zaproponował uzupełnienie programu peregrynacji w parafiach o szczególną modlitwę za bezrobotnych, przeżywających kryzys, osoby żyjące w związkach niesakramentalnych, których jest wiele na terenie diecezji. Stwierdził, że ważny będzie czas po peregrynacji, kiedy rodziny na modlitwie będą kontynuować to, co się dokonało podczas spotkania z Matką Bożą. Biskup zaapelował do kapłanów o szczególną wrażliwość w przygotowaniu Słowa Bożego w Roku Wiary. Zaproponował, by także w dni powszednie głoszone było Słowo Boże – krótka refleksja po Ewangelii. Hierarcha podzielił się także doświadczeniem entuzjazmu wiary w krajach misyjnych, które w ostatnich dniach odwiedził. Uwrażliwił kapłanów na misyjność Bożego wezwania do Służby Bożej.
Peregrynacja wizerunku Matki Bożej w parafiach diecezji ełckiej rozpocznie się 21 września 2013 i potrwa do 7 czerwca 2014 roku.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook