Ełk: jutro do Rzymu wyrusza pielgrzymka bezdomnych

mr, Ełk, 2016-03-29

Trzydziestego marca z Ełku do Wiecznego Miasta wyruszy pielgrzymka bezdomnych. Organizatorem jest Caritas Diecezji Ełckiej przy dofinansowaniu od sponsorów oraz z Urzędu Miasta. Chęć udziału w pielgrzymce zgłosiło 35 bezdomnych z dwóch ełckich noclegowni, prowadzonych przez Caritas Diecezji Ełckiej oraz Monar-Markot.

Papież Franciszek w orędziu Urbi et Orbi mówił: „Do tych, którzy w naszych społeczeństwach stracili wszelką nadzieję i smak życia, do przygnębionych osób starszych, które w samotności odczuwają, że ubywa im sił, do młodych, którym zdaje się, że nie mają przyszłości, do wszystkich kieruję raz jeszcze słowa Zmartwychwstałego Pana: „Oto czynię wszystko nowe... pragnącemu dam darmo pić ze źródła wody życia” (Ap 21,5-6). Niech to pocieszające orędzie Jezusa pomaga każdemu z nas zacząć od nowa z większą odwagą i nadzieją budować drogi pojednania z Bogiem i z braćmi. Tak bardzo tego potrzebujemy!”

Takim impulsem do odnalezienia nadziei i odwagi w odbudowywaniu relacji z Bogiem jest organizowana, pielgrzymka. „Przeżywany Jubileusz Miłosierdzia ma swój wymiar wertykalny – ukierunkowuje ku Bogu oraz wymiar horyzontalny – dostrzegamy potrzebę miłosierdzia w naszych ludzkich relacjach. Zetkniecie się z problemami innych często odrywa nas od własnych i czyni je łatwiejszymi do rozwiązania. Trzeba nam skupiać bardziej uwagę na bliźnich, mniej na sobie. W naszej działalności na rzecz bezdomnych zauważamy nie tylko te pierwsze potrzeby: jedzenia, dachu nad głową, czy ubrań, ale także duchowe” – wyjaśnia ks. Dariusz Kruczyński, dyrektor diecezjalnej Caritas.

Program pielgrzymki obejmować będzie m.in. zwiedzanie Wiecznego Miasta, wizytę w Watykanie. Wraz z Ojcem Świętym oraz bp Jerzym Mazurem, biskupem ełckim, pielgrzymi będą czuwać na Placu św. Piotra w rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. W trakcie tygodniowego wyjazdu podopieczni diecezjalnej Caritas oraz Monar-Markot odwiedzą także m.in. Asyż (Bazylika św. Franciszka), Padwę (Bazylika św. Antoniego) oraz Rimini.
Jak podkreśla dyrektor diecezjalnej Caritas radość, którą już wyrażają nasi podopieczni w przeddzień wyjazdu jest ogromnie satysfakcjonująca. „To jest dla nas potwierdzenie, że warto podejmować trud organizacyjny, aby drugi człowiek doświadczył czynów miłosierdzia.”

Noclegownie prowadzone przez Caritas Diecezji Ełckiej pomagają ponad 40 osobom. W sezonie zimowym nie odmawiają nikomu miejsca noclegowego, ani gorącego posiłku. Prowadzą programy wychodzenia z bezdomności, które obok konieczności pracy doceniają również potrzeby duchowe człowieka.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook