Gdańska

12:30 / 12-12-2018

Gdańsk: dziś rozpoczyna się Actus Humanus Nativitas

Znakomita muzyka średniowiecza, renesansu i baroku zabrzmi podczas rozpoczynającego się dziś w Gdańsku Festialu Actus Humanus Nativitas. W dziesięciu koncertach, w ciągu pięciu dni wystąpi światowa i polska czołówka specjalistów od muzyki dawnej.

10:04 / 12-12-2018

Prezydent Gdańska: sprawa ks. Jankowskiego musi zostać wyjaśniona

Tę sprawę trzeba wyjaśnić, nawet jeśli zajmie to miesiące, albo i lata – powiedział dziś prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Podczas sesji Rady Miasta odniósł się do doniesień medialnych, z których wynika, że ks. Henryk Jankowski molestował seksualnie dzieci.

17:29 / 10-12-2018

Gdańsk: pomnik ks. Jankowskiego zostanie przeniesiony?

Nie ma miejsca w przestrzeni publicznej dla pomnika księdza Jankowskiego – stwierdził prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Dokąd trafi statua księdza, która stoi na skwerze między ul. Mniszki i Stolarską od 2012 r. – nie wiadomo. Paweł Adamowicz zadeklarował, że pomnik zostanie przeniesiony “kulturalnie i z poszanowaniem zasad” – podaje portal trojmiasto.pl

14:00 / 10-12-2018

Co dalej z pomnikiem ks. Jankowskiego? Kuria i Prezydent Gdańska zabrali głos

Archidiecezja Gdańska wyraża gotowość podjęcia próby rzeczowego i zgodnego z prawdą zbadania wszystkich możliwych aspektów tej sprawy, w myśl Wytycznych Konferencji Episkopatu Polski – czytamy w oświadczeniu gdańskiej Kurii przesłanym KAI. Oświadczenie nawiązuje do ubiegłotygodniowej publikacji w “Dużym Formacie”.

10:45 / 08-12-2018

Gdańska kuria nie otrzymała zgłoszeń ws. ks. Jankowskiego

Jak dotąd do archidiecezji nie zgłosiła się żadna osoba z oskarżeniem wobec ks. Jankowskiego – informuje ks. Krzysztof Szerszeń, delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży archidiecezji gdańskiej. Podkreśla, że każda taka osoba zostałaby wysłuchana. Zaznacza jednak, że w świetle prawa, trudno jest wszcząć postępowanie wobec osoby zmarłej, która nie może się bronić.

11:16 / 28-11-2018

Abp Głódź: miłość zgodna z nauczaniem Kościoła nazywana jest brakiem tolerancji

Różnego rodzaju dewiacje, wykrzywienia nazywane są miłością, a miłość zgodna z nauczaniem Kościoła brakiem tolerancji. Prawda nazywana jest kłamstwem, a kłamstwo prawdą – mówił abp Sławoj Leszek Głódź w homilii podczas Mszy w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na gdańskiej Żabiance. Odbyło się tam wprowadzenie figury świętego Michała Archanioła. Po homilii arcybiskup poświęcił kopię wizerunku anioła z Gargano, zawierzając mu parafię, archidiecezję i setki pielgrzymów, którzy wypełnili świątynię. Wraz z metropolitą gdańskim Mszę koncelebrowali licznie przybyli kapłani na czele z kustoszem sanktuarium ks. prałatem Piotrem Tworkiem.

13:02 / 11-11-2018

Abp Głódź: Święto Niepodległości jest także radością Kościoła w naszej ojczyźnie

Święto Niepodległości jest także radością Kościoła w naszej ojczyźnie. Ta radość jest naturalna. Bo dobro powinno radować. Radość ta stanowi także wyraz jego ewangelicznej misji pełnionej wobec naszego narodu – mówił abp Sławoj Leszka Głódź w Bazylice Mariackiej w Gdańsku podczas Mszy św. sprawowanej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

09:07 / 11-11-2018

W Gdańsku zaprezentowano oratorium „Wschód Zachodu”

W gdańskim kościele rektoralnym oo. Franciszkanów pw. Świętej Trójcy 10 listopada odbyła się prapremiera Oratorium „Wschód Zachodu”. To wydarzenie muzyczne uświetniło 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W jubileuszowym koncercie wzięli udział: metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, biskupi pomocniczy: Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych, zaproszeni goście i licznie przybyli mieszkańcy Gdańska. Organizatorem koncertu był wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

18:06 / 02-11-2018

Zmarła Halina Kołodziej, aktorka, związana z Kościołem działaczka opozycji

Wczoraj w godzinach wieczornych w Gdańsku zmarła Halina Kołodziej (85 lat), wdowa po Marianie Kołodzieju, więźniu pierwszego transportu do Auschwitz, autora wystawy “Klisze Pamięci. Labirynty”. Była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Łodzi, działaczką opozycji związaną z Kościołem.

15:17 / 31-10-2018

Gdańsk: nowenna przed 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę

100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości poprzedzi w parafiach archidiecezji gdańskiej 9-dniowa nowenna modlitewna, która rozpocznie się w kościołach 2 listopada. Podczas tej modlitwy będziemy dziękować Bogu za wolność Ojczyzny i prosić Go o pomyślność dla wszystkich, którzy ją tworzą.

1 2 3 90
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.