Gdańsk: wręczono nagrody Pro Ecclesia et Populo

jrst, Gdańsk, 2016-01-16

Już po raz 18. wręczone zostały w Gdańsku nagrody Pro Ecclesia et Populo - najważniejsze na Pomorzu nagrody dla świeckich pracujących na rzecz Kościoła.

"Pro Ecclesia et Populo" - "Dla Kościoła i Narodu" to nagroda, którą honorowani są świeccy, którzy swoją bezinteresowną pracą wspierają działalność Kościoła. Dotąd nagrodę otrzymało ponad sto osób. W sobotni wieczór wręczono kolejnych sześć.

Laureaci reprezentują różne środowiska i typy działalności. Adam Hlebowicz - szef Radia PLUS - został doceniony za działalność w obszarze kultury i współorganizowanie Misterium Męki Pańskiej i Orszaków Trzech Króli, które na ulicach Gdańska od lat gromadzą tysiące osób.

Jacek Kłeczek został odznaczony za gorliwą postawę w krzewieniu kultury odpowiedzialnego rodzicielstwa, służbę życiu, małżeństwu i rodzinie. Jacek Kłeczek od lat promuje naturalne metody rozpoznawania płodności i jest związany z Poradnictwem Rodzinnym Archidiecezji Gdańskiej.

Z kolei Witold Forkiewicz zyskał uznanie kapituły dzięki swojemu zaangażowaniu w życie parafii pw. Opatrzności Bożej na gdańskiej Zaspie. Pracował nad zagospodarowaniem Placu III Tysiąclecia, ma na swoim koncie wystawy poświęcone świętemu Janowi Pawłowi II.

Państwo Krystyna i Jarosław Paszek od wielu lat pracują na rzecz małżeństw i nauczania narzeczonych, a także prowadzą dla nich Spotkania Małżeńskie.

Kapituła nagrody zauważyła też wieloletnią pracę Joanny Mufel, która służy dzieciom i młodzieży potrzebującej wsparcia w salezjańskich ośrodkach wychowawczych w Rumi, Wejherowie, Koleczkowie i Bolszewie na Pomorzu.

Kapituła każdego roku docenia też działalność artystyczną. Tym razem nagrodę dostał sopocki chór Pro Anima z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza prowadzony przez Maję Zalesińską.

- To są osoby, bez których nasze społeczności lokalne byłyby wyraźnie uboższe - mówi KAI senator Prawa i Sprawiedliwości a zarazem przewodniczący Nagrody „Pro Ecclesia et Populo” Antoni Szymański. Warto dziękować i doceniać ludzi, którzy chcą służyć innym - mówi senator Szymański.

Ludzie świeccy są wielką wartością kościoła, bez nich Kościół nie mógłby istnieć - to słowa uczestniczącego w uroczystej gali bp. Wiesława Szlachetka, biskupa pomocniczego archidiecezji gdańskiej.
W uroczystości w Dworze Artusa udział wzięło około dwustu osób, wśród nich parlamentarzyści, samorządowcy, wojewoda pomorski Dariusz Drelich i działacze licznych na Pomorzu stowarzyszeń katolickich.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook