Abp Kowalczyk na jubileuszu abp. Głódzia: Módlmy się o zgodę w naszym Narodzie

jrst, Gdańsk, 2016-02-28

"Módlmy się o zgodę w naszym Narodzie. Jest nam ona dzisiaj bardzo potrzebna. O to prosił już Jan Paweł II" - mówił dziś abp Józef Kowalczyk podczas Mszy św. z okazji 25-lecia sakry abp. Głódzia.

Podczas dzisiejszej Mszy abp Józef Kowalczyk dziękował Jubilatowi za służbę ludziom i Kościołowi. Prymas senior nawoływał podczas homilii do modlitwy o zgodę w narodzie i walkę o spokój w kraju. Przypomniał, że o tę zgodę zawsze prosił Jan Paweł II. Arcybiskup Głódź dziękował Bogu za lata swojej biskupiej służby i przypomniał, że przed tygodniem na Jasnej Górze oddał się w opiekę Matce Bożej.

Dziś w Katedrze Oliwskiej abp Sławoj Leszek Głódź obchodził jubileusz święceń biskupich. Przyjmując ćwierć wieku temu sakrę biskupią - zgodnie z wolą Ojca Świętego - rozpoczął pierwszy etap biskupiej posługi, odtworzenie po latach komunizmu ordynariatu Wojska Polskiego. Misję tę biskup polowy pełnił 14 lat. Potem były cztery lata w diecezji warszawsko-praskiej, a od roku 2008 w archidiecezji gdańskiej.

25 lat biskupiej posługi to czas intensywnej pracy na wielu polach. Służba ludziom w wojskowych mundurach, duchowe wspieranie polskich żołnierzy na misjach i na wojnach. Abp Głódź to duchowny charyzmatyczny i bardzo zaangażowany w życie publiczne Pomorza i całego kraju. "Posługa naszego Metropolity to jedna z najlepszych rzeczy jakie w ostatnich latach mogły zdarzyć się w Gdańsku" - powiedział KAI Andrzej Jaworski, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei minister Jarosław Sellin dodaje: Jego głos jest zawsze stanowczy i donośny, ale ważny i oczekiwany.

Na jubileusz przyjechali do Gdańska przedstawiciele rządu i Kancelarii Prezydenta RP, parlamentarzyści, samorządowcy. Licznie reprezentowane były środowiska naukowe i artystyczne. Nie mogło zabraknąć członków "Solidarności" i ludzi w mundurach. Byli żołnierze, policjanci, strażacy, służba więzienna i graniczna.

Metropolita Gdański to osoba bardzo zaangażowana w życie regionu i kraju. To właśnie z inicjatywy Arcybiskupa już kilka tygodni po katastrofie smoleńskiej powstał w Gdańsku pomnik poświęcony pamięci jej ofiar, a pół roku temu pierwszy w Polsce pomnik Inki - rozstrzelanej przez komunistów bohaterskiej sanitariuszki AK. Arcybiskup Głódź znany jest z pielęgnacji tradycji patriotycznych i szacunku do polskiej historii.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook