Gdańsk: prawykonanie "Pasji" Rafała Kłoczki (zapowiedź)

mip, NCK, Gdańsk, 2016-03-03

W piątek, 5 marca, w przynależącym do Nadbałtyckiego Centrum Kultury Centrum św. Jana w Gdańsku po raz pierwszy wykonana zostanie "Pasja" autorstwa Rafała Kłoczki. Utwór przedstawiający ostatnie godziny życia Chrystusa łączy poezję ks. Jana Twardowskiego z twórczością Mai Baczyńskiej.

Dzieło stworzone do libretta Mai Baczyńskiej jest próbą spojrzenia na Pasję z perspektywy osób, które znalazły się obok Jezusa w Jego ostatniej drodze. Kluczowa staje się postać Matki, której miłość i boleść jest największa, choć na uwagę zasługują również sylwetki uczniów. Rozterki Piotra, głęboka wiara Jana oraz tragiczna postać Judasza są wyraziście przedstawione zarówno słowem, jak i dźwiękiem.

Jak informują organizatorzy, "poetycki język przeplatany wierszami ks. Jana Twardowskiego skłania słuchacza do refleksji nad sensem cierpienia, pozwala identyfikować się z różnymi postawami jakie człowiek może przyjąć, gdy staje się tylko bezradnym obserwatorem wydarzeń prowadzących nieuchronnie do śmierci kochanej osoby. Całość okraszona niesamowitą muzyką, która wzmacnia uniwersalne treści pozostawia niezatarte wrażenie".

Utwór skomponowany został przez Rafała Kłoczkę na pięciu solistów, chór i orkiestrę. W koncercie wezmą udział muzycy z chóru i orkiestry Capella Gedanensis oraz soliści: Magdalena Witczak – sopran, Magdalena Lewandowska – mezzosopran, Przemysław Baiński – tenor, Marcin Miloch – baryton, Paweł Michalczuk – bas.

Koncert odbędzie się 5 marca w piątek w Nadbałtyckim Centrum Kultury - Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50 w Gdańsku o godz. 18.00. Udział jest bezpłatny.

Centrum św. Jana powstało w roku 1995 w wyniku porozumienia pomiędzy Nadbałtyckim Centrum Kultury a archidiecezją gdańską, właścicielem kościoła św. Jana w Gdańsku. Na mocy wzajemnych uzgodnień NCK zobowiązało się do zarządzania odbudową zniszczonego obiektu w celu uruchomienia w nim miejsca łączącego funkcję sali koncertowej i wystawowej. Od początku działania w Centrum św. Jana odbywają się koncerty, pokazy, przedstawienia, wystawy i inne wydarzenia artystyczne.

Głównym założeniem prowadzonej w tym miejscu działalności kulturalnej jest wykreowanie miejsca otwartego na różnorodne projekty i przedsięwzięcia artystyczne, miejsca służącego zarówno artystom, jak i odbiorcom sztuki, miejsca, w którym następuje naturalna synchronizacja pomiędzy zachowanym dziedzictwem historyczno-kulturowym a współczesnością.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook